avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Activitate cmaryus17

Activitate cmaryus17

am un baiat in clasa a 7 a si este incadrat in gradul de handicap grav cu insotitor, urca greu scarile si au trebuie sa ii duc geanta. Directoarea scolii nu ma lasa sa intru in scoala pe motiv ca nu sunt ingrijitorul personal. Am optat pentru indemnizatie nu pentru insotitor personal. Calitatea de perinte nu primeaza?
Cat trebuie sa stau cu el in scoala? Baiatul se deplaseaza nu are nevoie de sustinere, are nevoie de ajutor doar la urcarea treptelor. Va multumesc.
Buna ziua.Incepand cu data de 10.02.2015 s-a schimbat programul de lucru al pompierilor pe baza unei metodologii care nu prea respecta codul muncii.
In respectiva metodologie scrie ca zilele de concediu de odihna trebuiesc recuperate, nu se platesc orele suplimentare ci se recupereaza prin liber la 40 de ore lucrate se dau 24 ore liber.
Puteti sa imi spuneti daca este posibil asa ceva, cum se calculeaza plata orelor de concediu la militari si daca sunt in concediu mai pot face ore suplimentare.
Mentionez ce acum programul de lucru este de 24 cu 48 si in functie de luna se fac 240 sau 264 de ore.
Va multumesc.