avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 276 soluții astăzi
Forum Activitate kingrusten

Activitate kingrusten

Discuție Bani falsi
Buna ziua . Astazi am aflat ca am o bancnota falsa de 10 lei in portofel , am descoperit asta prin faptul ca am fost la magazin si casierul nu i-a primit spunand ca sunt falsi si diferiti fata de una originala . Intradevar am verificat si nu sunt la fel.Intrebarea mea este , cum as putea proceda in cazul acesta ? Nu imi este pentru cei 10 lei , dar ma intreb daca pot face ceva sau ii arunc si gata :frantic:
Răspuns la discuția Martor la proces
Deci o sa fie absolut necesar de martori ?
Buna ziua . In urma cu aproximativ 4 sau 5 luni am fost invitat in calitate de martor la sectia de politie , in urma unor prostii de-ale unor prieteni mai vechi .Acum , de 3 - 4 zile ei au primit rechizitoriu acasa , nu stiu ce este acesta , dar mi-au spus ca in 5 Ianuarie anul viitor au procesul.Intrebarea mea este daca in ziua in care ei au primit acel rechizitoriu trebuia sa fiu si eu citat ca in data de 5 sa ma prezint in calitate de martor la proces , sau pot fi chemat chiar in ziua in care este procesul ? Am emotii acum ca voi fi chemat , si vreau sa stiu la ce sa ma astept.Multumesc.
Răspuns la discuția Citatie martor
Va multumesc pentru ajutor !
Răspuns la discuția Citatie martor
Daca justific cand sunt chemat faptul pt. care nu ma pot prezenta , mai primesc amenda sau se mai poate face mandat de aducere ?
Răspuns la discuția Citatie martor
Am DREPTUL sa refuz daca o sa fiu rechemat ca martor in faza de urmarire penala cat si in faza de judecata ? Exista vreo pedeapsa pt. refuzarea prezentarii ca martor in cazul in care sunt rechemat ?
Răspuns la discuția Citatie martor
In cat timp de cand am dat declaratia aflu daca trebuie sa mai merg sau daca e ceva in neregula ?
Buna ziua . In primul rand imi cer scuze daca am postat intr-o categorie gresita deoarece nu ma pricep prea mult la chestii de genul.
Luna trecuta , doi ''prieteni'' au facut niste infractiuni . Ieri , a venit un subcomisar la usa si mi-a inmanat o citatie in care scria ca sunt invitat ca martor in dosarul cutare.
Am fost si le-am spus tot ce am stiut in legatura cu asta (doar adevarul) , si anume ca dupa ce au comis fapta unul mi-a trimis mesaj pe Facebook in care se lauda si se amuza de ce a facut .
Astazi , acel subcomisar care mi-a luat declaratia in ziua precedenta , m-a sunat si m-a rugat sa verific daca mai am acele conversatii ca sa imi dea un stick sa i le copiez , dar i-am spus ca in ziua precedenta , dupa ce am venit de la Politie , parintii mi-au interzis efectiv sa mai vorbesc cu ei si mi-au spus sa-i blochez pe amandoi pe Facebook si astfel conversatiile s-au pierdut . Dupa 10 minute ma suna iar si imi spune ca sa ma prezint la ora cutare pt. ca trebuie sa justific lucrul acesta in declaratie. Am fost si am facut asta , spunandu-le ca nu mai detin conversatiile pentru ca , la cererea parintilor , i-am blocat pe Facebook pe amandoi pentru ca nu mai vreau sa am tangente cu acestia si sa umblu nevinovat pe la Politie pentru prostiile pe care ei le fac.
Intrebarea mea este , daca o sa mai fiu chemat sau cautat in legatura cu asta , pentru ca nu ma pot linistii deloc , ma tot gandesc ca o sa ma cheme iar , fara sa am nici o vina in chestiile pe care ei le fac , si doar pt. faptul ca sunt prieten cu ei a trebuit sa merg ..:sorry:
Astept raspunsuri cat mai detaliate , va multumesc !