avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1647 soluții astăzi
Forum Activitate AdrianStanciu

Activitate AdrianStanciu

Buna seara,

De aproape trei ani sunt plecat in Anglia. Cand am plecat din tara am insistat ca RCS sa imi inchida abonamentul TV si cablu, lucru care binenenteles nu s-a intamplat. Acum am primit de la ai mei o scrisoare prin care RCS ma dau in judecat pentru o datorie de 1760 ron reprezentand contravaloare servicii, 600 lei taxe de judecata si 1560 lei penalizari. Imi aduc aminte ca am sunat si la cateva luni dupa sa-mi inchida contractul de prestari servicii iar raspunsul lor a fost ca nu se poate pana nu imi achit cele 3 luni restante. Le-am explicat foarte clar ca nu mai folosesc servicii lor si ca nu au nici un motiv legal sa-mi tina abonamentele deschise. Totalul sumei cerute de RCS astazi este de 3880 lei. Va rog sa-mi dati un sfat cum ar trebuii sa procedez si daca ii pot da si eu in judecata pentru modul in care ei nu au respectat legile la momentul prezent folosind un simplu contract de prestari servicii pe o perioada de 2 ani ca motiv pentru a imi creea datorii si respectiv sa ma dea in judecat. As dorii sa platesc un avocat sa fiu sigur ca le voi cauza niste daune serioase precum ei imi cauzeaza mie acum.
Nu stiu ce se intampla daca el decide sa plece de aici. Daca s-ar putea l-as da in judecata si aici si in Romania, ca sa nu poata scapa din aceasta situatie nepedepsit. Credeti-ne ca am face orice ca acest individ sa plateasca cu varf si indesat pentru ca ne-a defaimat si a facut aceste afirmatii jignitoare !
Buna ziua,

As dori si eu sa primesc consultanta si un raspuns cu privere la urmatoarele fapte.Eu si logodnica mea am inceput serviciile in urma cu 5 luni in UK. Unul dintre colegii mei , pe care de altfel in cunostem impreuna din Romania , a adus acuze grave si neintemeiate , ca logodnica mea ar fi intretinut relatii sexuale cu el , atat inainte cat si dupa ce ne-am cunoscut noi , si nu numai atat dar a vorbit acest subiect cu toate persoanele din cercul nostru de aici ! Avand in vedere ca tot ceea ce a spus sunt doar afirmatii calomnioase si minciuni , care va spun foarte sincer ne-au distrus psihic, am luat decizia de a il inregistrat in cadrul unei discutii pe care eu am avut-o cu el, inregistrare care a fost facuta cu telefonul. Doresc sa stiu cum pot proceda ca acest "Mitoman" pentru ca altfel nu il pot numii , sa plateasca in fata legii si sa ii cerem daune morale pentru socul psihic pe care l-am avut atat eu cat si logodnica mea , la auzul acestor minciuni . De asemenea pot mentiona faptul ca inainte de acestea , a mai adus si alte acuze neintemeiate la adresa mea , de asemenea minciuni .