avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Activitate ramos57

Activitate ramos57

Multumesc mult pentru raspuns.
Cu respect,
Buna ziua,
Care este termenul legal de a raspunde la intampinare si care este baza legala.
Cu stima,
Buna seara,
Exista prescriptie legala care sa mentioneze care este termenul legal rezonabil in care se poate desfasura o cercetare penala?
Va multumesx.
Buna ziua,
O sentinta a tribunalului, care imi este favorabila, a fost atacata la curtea de apel. Sentinta curtii de apel imi este de asemenea favorabila si in ea se mentioneaza ca este definitiva. Pentru a apela la un executor judecatoresc mai este nevoie de stampila cu mentiunea ca este definitiva ,irevocabila si executorie? Daca da, cum o pot obtine fara a ma deplasa la curtea de apel, care este in alta localitate si mie imi este greu sa ma deplasez avand unele probleme medicale?
Daca am pierdut sentinta civila data de tribunal, cunoscand nr. dosarului si al sentintei cum o pot obtine fara a ma deplasa la tribunal?
Va multumesc,
Cu stima,
Răspuns la discuția Fapta penala
Va multumesc pt. raspuns.Nu pot ataca in instanta raspunsul la contestatie in 30 de zile?
Discuție Fapta penala
Buna ziua,
Sunt pensionar militar si conf.L.263/2010 (O.U.G.nr.1/2011), pensia mi-a fost recalculata in functie de venituri. Detin 3 adeverinte de venit care sunt diferite, ultima emisa anul trecut are diferente foarte mari (in 46 de luni venitul meu este mai mare).Cu toate acestea am mari indoieli ca aceasta este corecta.Mentionez faptul ca noi, militarii nu am avut carte de munca si conf. OUG nr.1/2011 obligativitatea transmiterii veniturilor catre casa sectoriala de pensii revine institutiilor din cadrul M.Ap.N.Am contestat in termen legal ultima decizie de pensie din nov.2013 deoarece casa de pensii nu imi luase in calcul nici macar cele 46 de luni in care venitul meu era mai mare.
Pe langa aceste luni am solicitat comisiei de contestatii ca pentru aprox. 70% din perioada sa mi se ia in calcul venitul minim de functie si grad stabilit prin Anexa 1 la OUG nr.1/2011(mi se pare absurd ca venitul meu sa fie mai mic decat acest venit minim, care oricum nu era stabilit in favoarea noastra, si pt. care spuneam ca nici aceasta ultima adeverinta de venit nu mi se pare corecta).
De asemenea contestam incadrarea in grupele de munca.
Casa sectoriala de pensii (probabil in urma comunicarii comisiei de contestatii) mi-a recalculat pensia luand in calcul venitul din cele 46 de luni si mi-a emis o noua decizie de pensie in iunie 2014.
Comisia de contestatii mi-a respins contestatia ca ramasa fara obiect in martie 2015. Mentionez ca eu am depus contestatia in dec.2013, iar conf.L.nr.263/2010 termenul de raspuns era de 45 de zile , iar eu l-am primit dupa un an si trei luni si asta in urma mai mulotor sesizari facute la M.Ap.N. departamentul relatii cu publicul.
Intrebari:
-faptul ca nu mi s-a raspuns in termen legal constituie fapta penala?
-desi detin 3 adeverinte de venit, care sunt diferite (asa cum am specificat obligatia transmiterii lor fiind in sarcina institutiilor din cadrul M.Ap.N.) si nici aceasta din urma nefiind in concordanta cu realitatea, constituie fapta penala? Prin luarea in calcul a unui venit mai mic mi s-a adus un prejudiciu material.
-in urma contestarii deciziei de pensie prin care aratam incorectitudinea datelor care au stat la baza recalcularii pensiei nu aveau "datoria" de a solicita veniturile realizate de mine insotite de probe?
-cum pot proceda in acest caz?
Cu stima,