avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Activitate ilinca84

Activitate ilinca84

Buna ziua,
Avem un vecin pe strada noastra caruia i se inunda caminul tehnic de fiecare data cand ploua. Pentru rezolvarea problemei dansul foloseste 2 pompe de apa murdara pentru a scoate apa direct in strada. In principiu nu as avea o problema decat ca de fiecare data toata strada se transforma intr-o mare balta si nu se mai poate circula pe jos. Mentionez ca locuim pe un drum privat. Cu vorba buna nu merge pentru ca am incercat. Ce masuri se pot lua? Multumesc anticipat!
Revin cu noi informatii. Astazi s-a facut constatarea la service pentru cea de-a doua avarie (inclusiv dat bara jos si verificarea daca mai sunt si alte avarii) si concluzia a fost ca dauna rezultata din cel de-al doilea accident se va deconta inafara de bara din spate pe care o voi inlocui cu Asirom. A contat foarte mult ca locul in care a fost lovita masina a doua oara este diferit fata de primul. Norocul meu este ca service-ul la care a fost dusa masina are conventie cu ambii asiguratori astfel ca problema este oarecum rezolvata. Un alt lucru care cred m-a ajutat a fost si ca firmele RCA care deconteaza daunele sunt oarecum serioase. In trecut am avut mari probleme cu alte firme RCA si am asteptat chiar 7-8 luni pentru repararea masinii in contextul in care chiar aveam proces verbal si autorizatie de reparatie de la politie si lucrurile erau mult mai simple.
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! M-am mai lamurit in legatura cu ceea ce am de facut. Va voi tine la curent cu ceea ce se va intampla. Deocamdata astept constatarea inspectorului si voi declara ca aveam bara si numarul lovite initial.
Pe documentul de intrare in reparatie de la Asirom scrie ca voi repara masina la un service partener (eu am ales la acel moment aceasta varianta deoarece mi se parea mai ok mai ales ca daca s-ar fi constatat si alte avarii dupa demontarea barei din spate, reconstatarea s-ar fi facut intre service si asigurator fara ca eu sa fiu implicata direct). Dupa ultimele evenimente, se pare ca nu am ales tocmai bine deoarece daca mai exista si alte avarii ale masinii nu o sa se stie din care accident au rezultat cu toate ca la primul accident lovitura este in dreptul numarului de inmatriculare iar la al doilea lovitura este pe marginea din stanga a barei, in dreptul rotii din spate, destul de departe de prima lovitura (ele nu sunt suprapuse). Nu prea stiu cum sa procedez, probabil ca voi astepta si parerea asiguratorilor.
Buna ziua,

In data de 23 decembrie masina mi-a fost avariata (bara spate, numar) de catre o persoana care avea RCA la Asirom. Deoarece in urma accidentului eu am avut nevoie de ingrijiri medicale, am reusit sa ma prezint in data de 9 ian 2015 la sediul Asirom pentru intocmirea dosarului de dauna si mi-a fost elierat documentul de intrare in reparatie (inlocuire bara spate, suport numar) si mi s-a transmis ca pot repara masina oricand. Din varii motive (mana imobilizata, recuperare medicala si avaria nesemnificativa a masinii) nu am reparat masina pana la aceasta data. Problema cea mare este ca astazi am fost lovita din nou din spate (in alt loc al barei din spate + stop de ceata) de catre o conducatoare auto cu RCA la alta societate de asigurari. Masina a fost transportata pe platforma la un service nemaiputandu-se deplasa. Am facut o constatare amiabila cu doamna respectiva, inspectorul de asigurari urmand a se deplasa la service pentru constatare. Intrebarea mea este ce firma de asigurari va repara acum masina, ea avand aparent aproximativ aceleasi daune ca si data trecuta? Este posibil sa intampin probleme in solutionarea dosarului? Multumesc