avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Activitate Rafael78

Activitate Rafael78

Răspuns la discuția Pensia alimentara
Am inteles, multumesc.
Buna ziua, am intentat procesul de divort in 17.12.2014, cam acum o luna mi-a ajuns sentinta. Este vreo lege care ma obliga sa platesc cele 7 luni de pensie deodata sau se pot plati si cumva esalonat ?
Răspuns la discuția Ratele facute in timpul casniciei
Multumesc.
Am incheiat divortul si custodia in 08.05, s-a stabilit pensia alimentara la 25% din venitul meu net. Cum fac sa-mi recuperez din ratele facute impreuna? V-as ruga daca imi puteti explica, in momentul in care vine sentinta, trebuie sa o dau in judecata... pt ce? Cum se numeste chestia cu ratele facute in timpul casniciei? O sa am nevoie de martori? Am inteles ca eu trebuie sa-i platesc pensia alimentara din urma, 17.12.2014 fiind data intentarii procesului de divort. Dar ea nu mi-a mai dat niciun ban pt rate din August 2013, nici pt "prima casa", nici pt creditul de nevoi personale...
Răspuns la discuția Rate facute in timpul casniciei
Am incheiat divortul in 08.05, s-a stabilit pensia alimentara la 25% din venitul meu net. V-as ruga daca imi puteti explica, in momentul in care vine sentinta, trebuie sa o dau in judecata... pt ce? Cum se numeste chestia cu ratele facute in timpul casniciei? O sa am nevoie de martori? Eu trebuie sa-i platesc pensia alimentara din urma, 17.12.2014 fiind data intentarii procesului de divort. Dar ea nu mi-a mai dat niciun ban pt rata din August 2013, nici pt "prima casa", nici pt creditul de nevoi personale...
Răspuns la discuția Rate facute in timpul casniciei
Am inteles, multumesc frumos.
Răspuns la discuția Rate facute in timpul casniciei
Inteleg, multumesc frumos. Ce ma mai roade, este ca nu ma lasa sa-mi vad copila decat in fata casei la ea, "pana nu se termina totul" dar ea trage de timp, si raspunsul la cererea mea de divort sau mesajul de intampinare, nu stiu cum se cheama l-a facut in ultima clipa, cat sa fie in termen. Am incercat amiabil, nu vrea. Trebuie sa o dau eu in judecata dupa divort si custodie pentru "partaj" sau cum se procedeaza cu banii pe rate? Eu platesc singur aproape 900/luna din Aug 2013. La banca, am inteles ca merg cu sentinta si preiau eu ratele, sau ea, sau il vindem (abia in Oct sunt 5 ani de la cumparare), achitam banca si ce ramane impartim. Dar ratele celelalte, creditul si descoperitul de card? Mi se scade din pensia alimentara? sau se calculeaza ce avea ea sa-mi dea din Aug 2013 pana azi, si ca am eu sa-i dau din Dec 2014 pana azi?
Răspuns la discuția Rate facute in timpul casniciei
Am inteles, multumesc frumos. Despre partea cu pensia alimentara, am inteles ca se plateste de la data intentarii divortului, e adevarat? Eu nu i-am dat nimic, doar mancare, cadouri, dulciuri, din August 2013. Iar divortul l-am depus in 17 Dec 2014, am sa-i platesc pe 3 luni deja? Si cum ramane cu "Prima casa", rate, nici ea nu mi-a dat nimic tot din Aug 2013. Multumesc
Răspuns la discuția Rate facute in timpul casniciei
Multumesc, dar chiar daca numele ei nu apare pe niciun act, decat la "prima casa" ? In timpul casniciei am avut un descoperit de card, un credit de nevoi personale si creditul "Prima casa". La restul nu au fost necesare datele sau salariul ei. Multumesc
Buna, m-ar interesa daca ratele facute in timpul casniciei se impart in vreun fel, dupa divort. Multumesc.