avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Activitate PopMi

Activitate PopMi

Multumesc!
Buna ziua,

Am in bloc o batrana (77 ani) ce a ramas vaduva de o luna . Raposatul a mai fost casatorit si din prima casatorie are 2 baieti (cu care nu a fost in relatii tata-fiu, vazandu-se cu ei doar ca musafiri o data la cativa ani). Baiatul cel mare este stabilit in Franta de multi ani, dar intamplator. era in tara (unde-si deschide o afacere); asa ca s-a ocupat de inmormantarea tatalui sau. Pe scurt: batranul a mers la piata, a cazut facandu-si o fractura si fiind internat pt operatie. Dupa operatie, la 3 zile a murit. Acele 3 zile le-a stat (impreuna cu sotia) in casa cumparata de fiul sau in RO. Dupa moartea tatalui, fiul cel mare i-a luat "mamei vitrege" telefonul mobil, aceasta nemaiavand acces la nici o cunostinta.; a facut cateva "vizite" in apartamentul si garajul batranilor (la mine-n bloc) de unde si-au luat tot ce le-a placut/ au avut nevoie, dar a luat si toate actele: contract casa, certificate de nastere, casatorie, cartea de identitate a batranei. Pensiile din iulie si august le-a luat tot el, avand scuza inmormantarea si "grija"purtata batranei pana pe data de 5 septembrie cand a adus-o acasa (pretextand ca ea nu vrea sa stea cu ei, nici sa mearga in Franta cu ei, nici la azil s.a.m.d.). A lasat-o in apartament, spunandu-mi ca i-a platit toate datoriile (intretinere, telefoane, lumina) si i-a lasat si 300 lei sa aiba de mancare 2 saptamani - cand s-ar intoarce ei in tara. In fapt, frigiderul si congelatorul sunt goale pusca, nu i-a lasat nici un ban - nici macar 1 leiu de paine, telefonul fix fiind neplatit nu poate apela pe nimeni, telefonul mobil nu i l-a dat - dar si el este neplatit. Omul, la telefon a vorbit bine si frumos cu toti vecinii, spunand ca are grija de ea...dar, in realitate situatia este dura pt femeia (destul de debusolata, si inainte avea oarece probleme psiho-anxioase si mai bea, si fiind si bolnava i se facea rau) care nu are absolut nici o ruda, deci pe nimeni care o poate apara, acum fiind si in situatia unei aurolace - fara bani, mancare si fara nici un act. Ce este de facut? Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Litigiu comanda on-line
Va multumesc inca o data, foarte mult!
Răspuns la discuția Litigiu comanda on-line
Se pare ca floraria a pasat unei firme de recuperari "cazul" (ei imi trimit plicuri cu suma supermarita...). Marea problema pentru mine este ca necunoscand limba germana (si neavand fonduri pentru translatori si avocati), nu ma pot "bate" cu ei, chit ca sunt constienta ca e vorba de un abuz - fie el si on-line.
Va multumesc mult pentru raspunsul dvs!
Ma poate obliga un vanzator de flori on-line german sa platesc o comanda nefinalizata (neplatita), pe care am refuzat-o in timp util (dar ei tot au trimis-o a doua zi)? In fapt, am comandat un buchetel de flori (app18 euro), am incercat plata cu card (eu nu am primit nici o instiintare de refuz al platii de la Banca noastra) dar ei mi-au spus ca nu s-a putut retrage suma, cerandu-mi toate datele cardului. Nu le-am dat, iar a doua zi am reintrat cu un alt card, crezand ca pot plati practic aceeasi comanda. In fapt, s-a creat o noua comanda, finalizata si ok. Am primit insa mail de confirmare pentru doua comenzi identice. Le-am scris imediat inapoi ca este o greseala, ca eu nu doresc doua comenzi identice, dar mi-au refuzat anularea comenzii neplatite, iar acum (probabil recuperatori) imi tot trimit adrese cu sume de plata de peste o suta de euro. Ce mi se poate intampla juridic vorbind,??? (eu sunt convinsa ca a fost rea vointa la mijloc si chiar un abuz de a mi se “baga pe gat” acel buchet de flori).
Multumesc anticipat!