avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1939 soluții astăzi
Forum Activitate ClauSTM

Activitate ClauSTM

Buna ziua,
Am o nelamurire legata de plata impozitului pe bilete de spectacol. Am citit Codul Fiscal, am inteles modalitatea de plata a impozitului in situatia organizarii unui eveniment cu bilete de intrare. Intrebarea ar fi: firmele care organizeaza evenimente si platesc impozit la primarie pe biletele vandute ( nu ma refer la firmele care desfasoara activitati asimiliate discotecilor ) platesc si impozit pe profitul obtinut din bilete? Adica are loc o dubla impozitare?
Multumesc
Am inteles, acum, recitind atent ceea ce mi-ati explicat.
Multumesc
Buna ziua,
Mai am o intrebare: Banii obtinuti din bilete intra in cazul acesta la profit? Nu ma pricep la contabilitate, dar conform codului fiscal incasarile din bilete au regimul specificat de acesta. Gresesc?
Multumesc
Buna ziua,
Multumesc pentru raspuns. Exact asa stiam si eu ca este dupa ce am citit codul fiscal.
Buna ziua,
As dori sa aflu care este cota de impozitare a biletelor de intrare in cazul unui club/discoteca care functioneaza ca SRL platitor de tva. Am organizat un eveniment la un club, ei ne-au pus la dispozitie biletele, iar noi trebuie sa le platim lor impozitul pe acele bilete incasate (tot de noi). Cand s-a ajuns la discutie, domnul respectiv ne-a cerut 40% - 16% impozit plus 24% tva, din codul fiscal nu reies aceste cote.
Multumesc