avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Activitate Alupului88

Activitate Alupului88

Buna ziua,
Detin o boxa la parterul blocului , am intrat in posesia ei cumparand un apartament in acelasi bloc,ambele sunt pe contract,sunt inregistrate la cadastru,platesc impozit pe ele.In acea boxa se afla contoarele de apa de pe casa scarii.De cand m-am mutat am fost obligat sa le tin vecinilor gestiunea la apa(nu avem asociatie de locatari).De atunci am avut numai necazuri,sunt facut hot,le-am explicat ca nu plateste numai apa ci si canalizarea ,apa meteorica,tva,mi-a fost sparta usa de la intrare in casa,am fost amenintat cu spargerea boxei,am fost amenintata cu moartea.Uneori vecinii nu vroiau sa plateasca apa si am scos bani din buzunar sa achit factura ca sa nu imi inchida furnizorul accesul la apa.Chiar ieri am fost amenintat ca mi se sparge boxa,a intrat unul din vecini sa inchida apa spunand ca trebuie sa efectueze lucrari de reparatie,a inchis apa si a dat robinetul peste cap,apa a ramas inchisa am chemat furnizorul sa efectueze reparatii si a zis ca va aparea pe factura de plata,iar cel care a rupt robinetul a spus ca nu il intereseaza.Nu stiu ce sa mai fac.
Va rog un sfat!
Multumesc anticipat!
Buna ziua,
Am mostenit jumatate dintr-un imobil casa + teren.Din cealalta jumatate fac parte alte 2 matuse.Una dintre matuse s-a mutat acolo si a facut anumite lucrari de renovare(parchet ,gresie,s.a.).De atunci se foloseste atat de casa cat si de teren.Am incercat sa cad la o intelegere cu ea sa imi dea 20 de mp de teren si 10 mii de euro care reprezinta pretentiile la casa.Aceasta a refuzat spunand ca nu da nimic si mi-a zis sa nu am pretentie la casa.Intregul imobil valoreaza 100000 de euro.Daca o dau in judecata pot primi si banii de pe jumatatea mea de casa(asta la vanzarea imobilului dupa ce se incheie procesul)?
Va multumesc anticipat!