Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare mostenire

Buna ziua,
Am mostenit jumatate dintr-un imobil casa + teren.Din cealalta jumatate fac parte alte 2 matuse.Una dintre matuse s-a mutat acolo si a facut anumite lucrari de renovare(parchet ,gresie,s.a.).De atunci se foloseste atat de casa cat si de teren.Am incercat sa cad la o intelegere cu ea sa imi dea 20 de mp de teren si 10 mii de euro care reprezinta pretentiile la casa.Aceasta a refuzat spunand ca nu da nimic si mi-a zis sa nu am pretentie la casa.Intregul imobil valoreaza 100000 de euro.Daca o dau in judecata pot primi si banii de pe jumatatea mea de casa(asta la vanzarea imobilului dupa ce se incheie procesul)?
Va multumesc anticipat!
Presupun ca, aveti un certificat de mostenitor cu care puteti dovedi ca sunteti mostenitorul a 1/2 din imobil (casa+teren), bineinteles ca, puteti da in judecata,cu sanse de castig.Trebuie sa consultati un avocat care sa va vada actele anterior cererii de chemare in judecata.