avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 973 soluții astăzi
Forum Activitate yo2002

Activitate yo2002

Doresc sa cumpar o masina de la o persoana . Persoana respectiva nu este proprietarul masinii in cartea de identitate , a cumparat-o de un an de la altcineva , a declarat-o la taxe si impozite dar la politie nu a mai fost declarata. El a spus ca imi ofera fiscalul vechi , de la fostul proprietar, si un fiscal nou de la dansul.

Intrebarea mea este :
Eu nu am nevoie de un fiscal nou si de la fostul proprietar ? E valabil si cel vechi (de un an de zile) daca masina a fost trecuta la primarie pe numele celui de la care vreau sa cumpar masina?

Multumesc
Il are de la fostul proprietar . Nu asta era problema. Intrebarea mea era : Daca ma duc de exemplu maine , cu certificatele fiscale si declar masina la primarie si ma duc la politie in termen mai lung de 30 de zile (de ex 2 luni) , trebuie sa le cer noi fiscale celor 2 sau nu mai este nevoie dat fiind faptul ca masina a fost deja trecuta pe numele meu la taxe si impozite. adica , continuitatea impozitului este facuta chiar daca cele 2 fiscale expira.
multumesc
Buna ziua ,
Doresc sa achizitionez o masina inmatriculata in romania inainte de 2007 , nu are taxa platita. Masina o cumpar de la un intermediar , el imi ofera certificatele fiscale pentru masina. Eu doresc sa o trec pe numele meu la primarie de indata ce intru in posesia ei. Problema este ca nu am destui bani acum sa platesc si taxa de inmatriculare . Daca platesc taxa peste 2 luni de exemplu , la politie am nevoie de un nou certificat fiscal de la vechiul proprietar , chiar daca masina este trecuta pe mine acum la primarie. Din cate stiu certificatul fiscal expira in termen de 30 de zile , de aceea intrebam .