avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 442 soluții astăzi
Forum Activitate Adriana Rebenciuc

Activitate Adriana Rebenciuc

Buna ziua. Între timp am flat, a lăsat fostei soții, la partaj apartamentul și bunurile din el+ pensie alimentara tuturor celor 4 copii. Mulțumesc


raluk0207 a scris:

Sub ce forma le-a "lasat" tatăl dvs casa celorlalți 4 copii?
A încheiat cu aceștia vreun contract?

Nu știm acest lucru și pe noi, copiii din prezent nu ne interesează. Noi nu dorim sa ne legăm de situația lui din trecut ci doar de prezent.

raluk0207 a scris:

Sub ce forma le-a "lasat" tatăl dvs casa celorlalți 4 copii?
A încheiat cu aceștia vreun contract?

Buna ziua. Situația din familia noastră stă așa: pentru cei doi părinți eu și sora mea suntem copiii însă tata mai are dintr o alta căsnicie 4 copii. Atunci când el a divorțat le a lăsat acestora casa in care a stat și le a plătit acestora pensia alimentară aferentă în condițiile legii, ultima plata fiind acum vreo 25 ani. Acum tata se apropie de 75 ani și dorește ca noua lui casa să rămână mie și surorii mele. Care este modalitatea în acte că acest lucru sa se întâmple în timpul vieții lui? Contract de vânzare -cumparare? Poate fi cesta atacat de ceilalți copii? Daca da in ce condiții și sub ce aspect? Mulțumesc
Buna ziua. Intrebarea mea este: pot obtine fonduri europene nerambursabile pentru a cumpara o cladire in Costinesti si a o transforma in unitate de cazare?daca da, care sunt conditiile de aplicare? Costul cladirii este de 400000 euro.