avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate todeadenisa@yahoo.com

Activitate todeadenisa@yahoo.com

Buna ziua ,avem un teren pentru care am facut lucrare topografica in scopul iesirii din indiviziune si am intampinat o piedica cu privire la faptul ca in certificatul de urbanism apare fraza ""Prezentul certificat de urbanism poate fi utilizat in scopul decal pentru dezmembrare teren in 6 parcele -dupa intocmire si aprobare PUZ initiat cf. Legii 350/06.07.2001cu modificarile si completarile ulterioare"",asadar notarul a refuzat documentatia spunand ca nu e legal ,ei fac corect si sa mergem la alt notar ca sunt si notari care fac.
Intrebarea mea este daca cedez presiunii a 2 persoane coroprietare de a semna partajul la un notar care inchide ochii,ce riscuri exista?
O matusa a decedat si masa succesorala e formata dintr-un apartament,loc de veci si niste cote parti din niste terenuri.Dansa are doi fii carora le revine apartamentul si locul de veci dar terenurile mi le-a lasat mie prin testament autentificat la notar. Cei doi fii nu locuiesc in localitate ,au venit sa faca succesiunea si s-au impiedicat de acest testament pe terenuri care le-a incetinit procedura de a intra in posesia certificatului de mostenitor.Au venit atunci la mine ,le-am dat toate actele necesare pentru terenuri,inclusiv certificatul fiscal,dar nu si buletinul meu.
Ei au zis ca rezolva ei la notar fara mine .
Intrebarea este daca e ok asa fara sa merg si eu.
Vrem sa montam camera video la un bloc cu 154 imobile pt prevenirea talhariei ,siguranta proprietarilor sau distrugerii proprietatii comune si am hotarat cu majoritate de voturi acest lucru la modul general.Reprezentantul ANSPDC ne-a sfatuit sa definim corect interesul legitim ca atunci nu e nevoie de acorful tuturor proprietarilor,chiriasilor...chiar a vizitatorilor .
Va tog sa ne consiliati in acest sens.Multumim.