avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Activitate simonachirtop

Activitate simonachirtop

Discuție Bunuri
Buna. Am o intrebare : sotul meu a facut un contract cu renta viagera cu o tanti mai in varsta cu cateva luni inainte de a ne casatorii. Ne-am casatorit si din banii comuni a inceput sa renoveze prin casa aceea si sa schimbe mobila,etc.
Eu cand am intrat in aceasta relatie,am avut un autoturism in valoare de 6000 euro plus aur si alte lucruri de valoare. El le-a vandut pe toate si banii obtinuti i-am investit in cumparare si vanzare auto second hand(bani care s-au inmultit). Intrebarea mea este daca in caz de divort ce pot obtine?Multu si astept raspuns.
Ps: pot dovedi ca avut masina si cate masini s-au cumparat

[editare emoticon]
Răspuns la discuția recurs la divort
S-a rezolvat in sfarsit.A ramas definitiva sentinta la data de 25.02.2016.Mersi mult pt raspunsuri
Răspuns la discuția recurs la divort
Deci revin cu raspunsul.Pe data de 21 s-a dispus recomunicarea, pe data de 22 s-a trimis prin posta Ro comunicarea catre parat.Cam de pe o zi pe alta ajunge la destinatar.Nu a fost gasit la domiciliu paratul deci i-au lasat-o in posta.Au trecut oricum cele 30 de zile pt recurs.Din cate stiu eu sentinta ramane definitiva prin neapelare dupa trecerea celor 30 de zile nu???sau gresesc?
Răspuns la discuția recurs la divort
Am inteles.Luni o sa merg la arhiva judecatoriei si o vad exact data cand i s-a comunicat si o sa revin cu detalii.Va multumesc pentru timpul acordat.
Răspuns la discuția recurs la divort
Pe data de 22.01.2016 s-a dispus recomunicarea catre parat la adresa din buletin.Trebuie sa fac o cerere?si daca da ce anume sa solicit in ea?sa le aduc la cunostiinta ca au trecut mult peste cele 30 de zile de cand iau trimis comunicarea?Multumesc mult pentru raspuns
Buna ziua.S-a pronuntat divortul pe data de 8.09.2015.S-au trimis comunicarile catre parat dar acesta nu se mai afla in locul de detentie.Instanta a dispus recomunicare la adresa de domiciliu a paratului cu drept de recurs in 30 de zile dar nu s-a depus nici un recurs.Ce pot face in cazul acesta ca sa mi se elibereze odata sentinta de divort definitiva si irevocabila?mentionez ca nu am avut copii minori si nici partaj de facut si deja au trecut doua luni de cand s-a dispus recomunicarea catre parat la adresa de domiciliu
Răspuns la discuția Divort, procedura
Multumesc pentru lamuriri.Chestia e ca el este arestat in germania inca in cercetari..Am primit o comunicare de la instanta ca trebuie sa indic adresa penitenciarului,am depus.o la instanta in ziua urmatoare.Am atasat restul actelor necesare,am platit si taxa de timbru.Am specificat concret motivele pentru care doresc divortul...in timpul casatoriei am fost supusa violentei,batai zilnice plus ca a avut numeroase relatii extraconjugale in urma a doua din ele rezultand si copii...Nu pot demonstra cu certificate medico legale pt ca ma tinea inchisa in casa pana la vindecarea ranilor...In cazul acesta cat ar dura divortul???Multumesc inca odata si sper sa ma ajutati cu un rasp si la aceasta intrebare
Am depus actele de divort pe data de 5.03.2015 si nu am primit inca citatie.Dupa ce am depus actele mi s.a dat un nr de inregistrare dar nu s.a fixat un termen pe loc.Dupa ce am depus actele un avocat mi.a zis ca e nevoie de un fel de interogatoriu cu un judecator care te intreaba de ce vrei sa divortezi si apoi iti pune o stampila pe actele de divort dupa care il inregistrezi si ti se da termen.Stie cineva sa imi explice ca nu mai inteleg nimic....please.Mersi mult