avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1180 soluții astăzi
Forum Activitate roh

Activitate roh

Buna ziua, in 2019 am cumparat o casa la tara construita in anul 1997.Acum vecinul din spatele casei s-a hotarat sa ma dea in judecata deoarece streasina casei trece linia de hotar.Ce sanse am sa nu fiu nevoita sa daram casa ? Multumesc.
Se mai pot recupera in instanta sume din penalizari, in cazul in care restantierul a ajuns cu intretinerea la zi ? Sumele ramase restante sunt doar penalizari care nu au depasit termenul de 3 ani. Vechiul administrator i-a incasat persoanei respective doar intretinerea restanta fara penalizari, pana cand s-a ajuns la zi cu intretinerea, iar acum restantierul refuza sa plateasca si penalizarile.
Nu s-a prezentat la mediator, si intr-adevar din momentul in care l-am invitat la mediator prin scrisoare cu confirmare de primire, s-au mai scurs 2 ani, pana l-am actionat in judecata.
O datorie mai mare de 3 ani catre asociatia de proprietari se poate prescrie daca in perioada care depaseste cei 3 ani totusi s-a mers la mediator si s-a constituit prejudiciu imobiliar ?
Datoriile dateaza din anul 2009, in 2012 s-a constituit privilegiu iar in 2013 s-a mers la mediator. In ianuarie 2015 s-a depus dosar la judecatorie pentru recuperarea tuturor debitelor.