avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Activitate alexandruuu99

Activitate alexandruuu99

Răspuns la discuția Posesie de steroizi
Prietenas, te lamuresc eu. De 2 ani de zile, steroizii in Romania sunt pe lista principala de droguri! Te alegi cu dosar penal pentru posesie de stupefiante. Daca chiar vrei sa iei steroizi, baga bine la cap ca 90% din ce se gaseste pe piata din Romania sunt contafacuti. Steorizii originali sunt foarte scumpi si nu cred ca poti ajunge tu la ei. Mai bine mananca sanatos,dormi si ia suplimente permise de lege. De cesa iti distrugi sanatatea cu ei?
Am rezolvat, am obtinut avizul de la ei pana la urma. Intre timp, m-am apucat de constructie inainte de a lua autorizatia. Acum am si autorizatia. Imi fac si un hol mare in spatele casei. Pentru ala nu mai umblu dupa autorizatie, imi ajung cateva luni cu atata bataie de cap. Va sfatuiesc sa cascati bine ochii inainte de a face oconstructie, interesati-va ce implica sa nu vatreziti cu banii cheltuiti aiurea.
avizul de la ei nu este pentru subteran. Nu ii incurca cu nimic inaltimea garajului ca il fac in interiorul curtii si firele sunt la 3m in exterior. Constructie usoara provizorie nu merita. Bani cheltuiti aiurea. La altii le-au dat desi aveau 30cm intre garaj si cablurile electrice si eu am 3m si inca nu am avut aviz favorabil.
Pentru ce generator electric? Eu am curent electric la casa. Pur si simplu acel aviz nu este pentru racordare la enel, doar sa reiasa ca imi dau si ei voie sa construiesc garajul fara sa ii incurce. Va zic sincer, in tara asta este greu sa fii cinstit si sa faci totul legal... Eu nu vreau sa dau la nimeni spaga, vreau sa fie facut legal. Aceste avize sunt necesare pentru obtinerea autorizatiei.
Buna seara!
De 5luni, ma tot chinui sa obtin autorizatie pentru constructia unui garaj.
Am obtinut certificat de urbanism, acordul primariei, al consiliului judetean Ilfov, aviz de la mediu, directia sanatate publica, apa canal, mediu, dar cel de la Enel electricitate nu vor sa imi dea aviz pe motiv ca intre axul stalpului de curent de la poarta si firele de electricitate si garaj sunt 2metri si ei sub 5m nu imi dau voie. Garajul are 6,5m lungime si 5metri latime. In spatele garajului este casa, deci nu am cum sa ma retrag 5metri ca intru in casa. Am platit si proiectantul degeaba, avize, taxe. Vreo 2300 de lei cheltuiti si nu am pus o caramida. Daca stiam nici nu ma mai apucam. Exista vreo solutie sa pot face vreun garaj fara autorizatie? Daca il fac demontabil mai trebuie autorizatie? Aviz de la Enel nu stiu daca am sanse sa obtin, deja mi-am luat gandul.. Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Pot face ceva fara sa risc sa ma amendeze? Am vrut sa fac cu autorizatie, dar nu reusesc, nu se poate, este imposibil din pacate.
Politistul a mentionat numarul de inmatriculare al unui tir in procesul verbal, dar care a aparut in intersectie dupavreo 40 de secunde de cand eu trecusem de sensul giratoriu. nu am cum sa il chem ca martor pe acel sofer de tir ca am inteles ca instanta o sa imi ceara adresa lui, nume, prenume si nu am cum sa fac rost de ele.am indicat ca martor doar persoana care era cu mine in masina. Inca o intrebare: un fost coleg de-al meu are o matusa judecator si mi-a zis sa cer sa dovedeasca politia cu probe foto video si sa probeze fapta penntru care m-au sanctionat conform jurisprudentei CEDO. A spus ca daca mentine judecatorul sanctiunea desi politia nu demonstreaza este nelegal.asa este?
Se specifica in procesul verbal numarul unui autovehicul, dar care a aparut in zona intersectiei dupa 1minut de cand ajunsesem eu. Nici vorba de neacordare de prioritate.
Multumesc, m-ati lamurit... Am solicitat doar anularea procesului verbal de contraventie, dar voi cere si inlocuirea sanct. cu avertisment. Sanatate multa va doresc! As fi apelat la un avocat, dar mi-e si rusine sa va spun cati bani am in portofel.. nu mai pierdeam vremea pe forum.
Martor este cel care era cu mine in masina.
Am timbrat, este platita taxa aceasta.

30 de zile, neacordare de prioritate vehiculelor care au acest drept. Repet, nu era nicio masina in intersectie, a fost un abuz.

In situatia mea ca a comis un abuz, m-a amendat pentru o fapta inventata, ce articol de lege trebuie sa mentionez?


Buna ziua! Ma puteti ajuta va rog frumos cu niste informatii?
Lucrez ca sofer de 15 ani si nu am avut niciodata probleme cu legea. Mi-a fost suspendat permisul de conducere pe nedrept la o intersectie pentu un motiv inventat. Agentul rutier a zis ca imi suspenda permisul ca asa vrea el. I-amfacut si plangere penala.
Am formulat plangere si am depus-o la judecatorie, dar mi-au trimis acasa o adresa in care mi-au solicitat ca in termen de 10 zile sa arat motivele de fapt si de drept pe care se intemeiaza cererea si sa certific inscrisurile. Concret, ce trebuie sa scriu la motive de fapt? Ce trebuie sa scriu la motive de drept?Vreun articol de lege?In plangere am mentionat clar cum s-au intamplat lucrurile, cu subiect si predicat. Nu am cunostinte juridice si nici bani sa dau la un avocat sa imi faca plangerea. Am 2 copii si sotia a ramas si fara loc demunca recent. O sa fiu dat afara si eu daca raman fara permis. Faceti un bine la 2copilasi daca ma ajutati si unui om batjocorit de politie. Va multumesc anticipat, astept raspuns daca ma puteti ajuta.