avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1925 soluții astăzi
Forum Activitate ab1989

Activitate ab1989

Lucrez de o luna ca sofer de tir. In data de 29 februarie 2016 in Cehia, in timp ce veneam din Germania spre Romania, colegul meu care era la volan in acel moment a adormit, camionul a parasit carosabilul si s-a rasturnat. Eu eram in partea dreapta. Am fost transportat de urgenta la un spital din apropiere si spitalizat timp de 4 zile. Am fost diagnosticat cu comotie cerebrala si trauma la coaste, la plamanul drept.

Initial, cei de la firma m-au asigurat ca vor suporta ei toate costurile insa in timp ce eram in spital m-au sunat des si m-au presat sa accept sa vin in tara cat mai repede spunand ca e ”spre binele meu”. Mi-au spus ca nu pot sa imi ofere transfer medical cu o ambulanta deoarece costa 1500 euro si CAS-ul nu acopera acest cost. In aceste conditii am acceptat sa fiu adus cu camionul de alti colegi din firma care aveau drum prin zona. (si trecut granita ilegal, ascuns sub patura). M-au lasat in strada si nu le mai pasa de mine dupa ce m-au adus in Romania...nu imi mai ofera nici un fel de sprijin.

Cei de la spital din Cehia mi-au zis sa continui recuperarea la un spital din Romania si sa repet radiografia la plamani si tomografia la cap. Aici insa trebuie sa umblu de la un medic la altul si sa suport eu toate costurile.

Cei de la firma la care sunt angajat mi-au dat de inteles ca nu vor suporta ei costurile spitalizarii in Cehia si ca nu stiu daca o face nici CAS-ul. CAS-ul acopera spitalizarea in strainatate pentru o astfel de situatie ?

Sunt angajat de doar 1 luna la aceasta firma, nu imi cunosc drepturile si nu stiu cum sa procedez pentru a nu fi nevoit sa platesc eu si spitalizarea, asta dupa ce fara vina mea am ajuns in incapacitate temporara de munca si mi-au fost distruse si o parte din lucrurile personale pe care le aveam in camion. Am fost tratat inuman si mintit de cei din firma. Momentan sunt in incapacitate temporara de munca, concediu medical.

Va rog sa imi spuneti cum ar trebui sa procedez!

Multumesc!
Buna ziua,

In urma cu o luna am trimis prin transfer bancar suma de 620 lei unei persoane pe care nu o cunosteam personal, vorbisem doar la telefon de doua, trei ori.

Persoana respectiva este cea care mi-a prezentat o afacere de tip mlm, in care eu m-am inscris. Fiindca la momentul respectiv afacerea de tip mlm in care m-am inscris nu accepta plata cu cardul din motive tehnice, persoana care m-a inscris s-a oferit sa ma ajute, spunandu-mi ca in schimbul respectivei sume (contravaloarea intrarii in acea afacere) imi va oferi un cod (voucher gift) de activare a contului.

Problema este ca imediat ce i-am trimis banii, persoana respectiva i-a retras si i-a folosit in scopuri personale, mie nu mi-a mai oferit acel voucher pentru activarea contului. Am solicitat ori acel voucher pentru activarea contului ori banii inapoi. Nu zice direct ca nu-i returneaza, insa de o luna tot invoca diferite scuze repetate, e evident deja ca nu vrea sa-i mai returneze, nici sa ofere serviciul promis.

Ce as putea face din punct de vedere legal, pentru a-mi recupera respectiva suma ? (ca dovezi exista tranzactia bancara, comunicarea scrisa pe facebook si convorbirile mele telefonice cu respectiva persoana)

Multumesc anticipat pentru sfaturi!