avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Activitate maier91

Activitate maier91

M-ar interesa sa aflu daca Registrul Agricol are valoare de proba in Instanta pentru a dovedi proprietatea. Am un proces de rectificare a Carii Funciare in baza unui extras de la Arhivele Statului din care reiese suprafata reala dobindita de parintii mei de la Reforma Agrara, eu fiind in urma dezbaterii succesiunii cu o suprafata mai mica (fiind in strainatate am imputernicit pe cineva). Avocata mea a chemat in judecata ca parat primaria prin primar. In Registrul Agricol a avut loc o modificare, s-a micsorat suprafata de teren iar semnaturile sint contrafacute. Am solicitat de 5 ori primariei sa-mi comunice in baza caror acte a avut loc modificarea la care mi s-a raspuns ca in baza unei declaratii verbale a capului de familie, ca nu exista o declaratie in scris si nici nu mi s-a raspuns ce sa petrecut cu restul de teren. Acum imi fac griji ca daca primaria sustine in Instanta ca am doar suprafata din Regisrtul Agricol o sa pierd procesul. Deaceea va rog sa-mi dati un raspuns ce va fi luat de Instanta in considerare Extrasul de la Arhivele Statului sau Registrul Agricol. Va multumesc cu respect
Răspuns la discuția Plangere impotriva avocatului
Va multumesc mult pentru raspuns. Nu inteleg de ce chiar avocatii pe care ii consideram oamenii legii si pe care ii respectam in mod deosebit, pe care ii platim sa ne ajute in problemele noastre si in care avem incredere totala, pot sa ne vinda pentru niste bani.
Răspuns la discuția Plangere impotriva avocatului
Va multumesc mult pentru raspuns. Cu stima
Intrucit am intrat in posesia unui inscris nou m-am adresat avocatului meu sa-mi dea un sfat cum ar trebui sa procedez. Pierdusem procesuf de fond si de recurs.Nu am cunostinte juridice si trebuia din cauza bolii de care sufar sa plec urgent din tara.Avocatul mi-a incasat un avans fara chitanta spunindu-mi ca o va depune la dosar, dupa care a deschis o actiune de revizuire a recursului la Tribunal.Avocatul adversarilor a invocat exceptia inadmisibilitatii cerereii de revizuire intrucit nu evoca fondul (recursul mi-a fost respins ca nefndat iar sentinta recurata a fost mentinuta). Astfel ca am pierdut procesul doar pentru ca avocatul a indreptat gresit cererea - nu a solicitat revizuirea fondului.Mi-a mai solicitat 400 euro pe care i-am trimis prin westernunion, dupa care nu am mai auzit nimic de el.Cind m-am intors in tara, am studiat dosarul dar inafara de cererea de dare in judecata, avocatul nu a mai facut nici macar concluzii scrise si nici chitantele pentru banii incasati nu au fost puse la dosar. Fara sa mai spun ca in procesul din recurs cu toate ca l-am rugat sa invoce exceptia netimbrarii cererii de interventie principala a unor intervenienti carora instanta de fond le-a respins cererea de interventie ca fiind persoane fara calitate procesuala activa si care au participat la recurs far sa formuleze recurs si cu cererea netimbrata, mi-a spus ca asta nu este relevant, astfel ca instanta de recurs m-a obligat sa le platesc acestor intervenienti cheltuieli de judecata. Nu cred ca un avocat care areo experienta de 25 de ani nu a stiut ca trebuia sa solicite revizuirea fondului in baza inscrisului nou, fapt pentru care am pierdut procesul si prin asta o mostenire. Va rog sa-mi dati un sfat unde ma pot adresa cu plingeri impotriva avocatului care banuiesc a trecut de partea adversarilor mai ales ca l-am facut prin email. Consider ca pentru el au fost importanti doar banii mei dupa care nu am mai autzit de el iar cind l-am intilnit intimplator la Tribunal a procedat de parca nu m-ar cunoaste.La barou nu cred ca s-ar lua masuri, din cele ce am inteles toti se cunosc intre ei si sint prieteni.