avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Activitate vasiii

Activitate vasiii

Salut. Am avut un accident in noiembrie 2014 in care consumasem alcool si pagubitul si -a reparat masina cu casco, Casco lui a facut regresie pe firma de asigurari a mea si ei au facut dosar de recuperare a prejudiciului in august 2018. E adevarat ca se prescrie dupa 3 ani? Ca am vb cu un avocat si mi-a spus ca se prescrie in 3 ani si 80% castiga procesul si nu mai trebuie sa platesc nimic.
Răspuns la discuția daune accident
in cele din urma n-am aflat nimic nou din ce ma asteptam sau la ce variante ma gandeam :) pana nu-mi vin ceva hartii vb cam degeaba. multumesc de pareri si sfaturi si am sa va mai intreb daca aveti bunavointa sa-mi raspundeti si am sa va tin la curent cu cazul ...deocamdata n-am nimic numa telefoanele soferului care incearca sa scoata cat de mult de pe mine....daune morale(stationarea)
Răspuns la discuția daune accident
Asta ce inseamna ( daca sunteti amabil sa imi explicati), trebuie sa platesc cat e CASCO lui sau RCA-ul meu?
Răspuns la discuția daune accident
Va multumesc pentru raspuns. Mai am o intrebare, ce suma trebuie sa platesc eu, prin regresie, asiguratorului meu? Cat il acopera pe el full CASCO sau cat acopera asiguratorul meu? Va multumesc
Răspuns la discuția daune accident
Stiu, si am sa platesc dauna aferenta reparatiei masinii, dar suma de 5800 de euro mi se pare foarte mare,avand in vedere ca dansul sustine ca si-a cumparat masina noua cu 5600. In al doilea rand, el a refuzat sa mearga la asiguratorul meu, cum au facut ceilalti, si a apelat la CASCO. Plus ca dansul sustine ca pe hartie ii scrie "dauna totala" iar eu din cat m-am informat, asta inseamna ca nu isi poate repara masina. Bineinteles ca nu mi-a aratat nici o hartie/factura pana acum, deci tot ce stiu e ceea ce spune el. Acum, intrebarea mea este, asiguratorul meu o sa mai evalueze paguba? Sau o sa ramana suma de 5800?
Discuție daune accident
Buna ziua. Am avut la inceputul lunii decembrie un accident in cluj, in care am lovit 3 masini de taxi care stationau (nimeni nu a fost ranit). Din pacate, consumasem alcool, peste0,8mg/l aer expirat... Cu doi dintre sofeti m-am inteles si le-am platit daunele pe care le-a stabilit firma mea de asigurari + daunele morale cerute de ei, insa cu al treilea nu.. Al treilea sofer cu un logan din 2014 si-a reparat masina cu CASCO cu 5800 de euro,zice el, (ceea ce mi se pare exagerat..inca nu am vazut nici un act in acest sens de la firma mea de asigurari prin regresie). A stat 3 luni pentru a astepta sa-si repare masina ( spune el, din care 2 luni jumatate doar pentru a primi portiera ca a comandat-o) iar acum imi cere 12.000 de lei, sa-i platesc stationarea. Intrebarea mea este, un taximetrist in Romania, dupa ce isi scade cheltuielile, ramane cu 4000 de lei profit lunar? Ma ameninta ca ma da in judecata, am incercat sa ajung la un acord cu el pentru suma respectiva, a spus ca asigurarea ii acopera doar 4800 de euro iar eu sa semnez o declaratie la notar cum ca ma oblig sa platesc reparatia integrala a masinii la asiguratorul lui, fara ca eu sa fi vazut vreo factura de acest gen. Daca puteti, sa ma ajutati cu un sfat. Multumesc anticipat :)!