avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1120 soluții astăzi
Forum Activitate dumitru monica

Activitate dumitru monica

Am luat fisa rol de la administratia financiara si am constatat ca am diferente intre balanta si fisa rol.Per total debit avem aceasi suma, dar pe fiecare obligatie mai apar diferente in plus sau in minus. Am observat ca nu sunt descarcate toate platile asa cum le-am platit Ce pot face in acest caz?
De asemenea intreb majorarile si penalitatile le inregistrez dupa fisa rol?
6581= 4481...constituire obligatie
4481=5121/ 5311
Daca puteti sa ma ajutati cu un sfat.
Multumesc

Eu nu pot sa inteleg cum sa dau din nou concurs pentru un post pe care l-am ocupat in urma cu doi ani tot prin concurs? Corect mi se parea sa mi se spuna de la inceput posibilitatile de a continua sau nu a putea continua activitatea.
Ma numesc D.M. si am lucrat la un club sportiv, care apartinea administratiei publice locale. Mentionez ca postul era de referent, fiind ocupat prin concurs.
In data de 8.02.2016 in urma expertizei medicale am primit decizia medicala asupra capacitatii de munca, avand o incapacitate medie cu grad de invaliditate III.
Aceasta decizie a fost comunicata angajatorului, am facut cerere de reducere a normei de lucru si de continuarea a activitatii.Angajatorul a fost de acord,s-a intocmit act aditional la contractul de munca cu norma de 4 ore, salariul corespunzator normei fara modificarea fisei postului. Dupa toate acestea, la evaluarea personalului am obtinut 49 de puncte de 50 posibile.
Cand CASA DE PENSII a eliberat decizia privind pensia de invaliditate, angajatorul mi-a desfacut contractul de munca cf.art 55 lit.a coroborat cu art 56 alin.1lit.c. Motivatia a fost ca trebuie sa scoata postul vacant la concurs, pentru ca sunt bugetari si ca daca vreau pot participa si eu pentru ocuparea postului.
CEL mai grav este ca imi spuneau mereu sa la comunic cadrul legal ca sa imi desfasor activitatea in continuare, adica ce lege si articol de lege imi da acest drept.

Va rog din suflet sa ma ajutati cu elucidarea acestei probleme
D.M