avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Activitate Larissa2008

Activitate Larissa2008

Buna ziua tuturor.... asa cum scriam cam 2 ani in urma despre o succesiune care sa conclus in absenta mea deorece eu nu ma aflam in tara iar unchiul meu ( din partea tatalui decedat in 1999) nu ma anuntat de moartea bunicei mele paterne in anul 2013 . Eu am aflat doar in momentul in care am luat legatura cu un avocat unde i-am explicat ca eu Sun a casa unchiului meu pentru a vorbi cu bunica mea iar stimata lui sotie i mi raspunde ca eu nu am nici un drept de a deranja cu telefonatele mele ... asa Domnul Avocat a inceput imediat sa se intereseze si in anul 2015 ma anuntat ca bunica mea a murit in 2013 iar eu am fost citata la adresa si ca nu m-am prezentat la succesiune ... ( stiind foarte bine ca eu nu mai locuiam la aceea adresa si ca nu mai eram in tara .... asa am inceput procedura de redeschiderea succesiuni in judecatoria sectorului 3 bucuresti unde dupa 2 ani cu probe martori am pierdut cauza si am facut recurs dar nici de data aceasta nu am rezolvat nimic .... intrebarea mea este : cum este possibil ca eu ca mostenitor nepoata de primul grad nu pot intra in masa succesorala mai ales ca el a mintit sau marog.... eu din cate stiu nu am fost citata nici in monitorul oficial si nici cautata prin ambasada italina in rominia .... in aceasta situatie c’è pot face ? Am uitat sa mentionez ca unchiul meu a fost despagubit dupa moartea bunicului meu ( de catre mine ) cu o sentinta in tribunal .... va multumesc....
Discuție Succesiune
Buna ziua tuturor ....am si eu o intrebare .. In anul 2013 a murit bunica mea iar ca mostenitori suntem 2 ( unchiul meu si eu ca nepoata ( reprezentand dreptul tatalui meu mort in 1999) . Din pacate eu nu sunt in tara si nu am putut merge la inmormintarea bunici tinind cont ca nascusem cu o luna inainte de moarte bunici ..acest unchi al meu care cat de cat tineam legatura ma asigura ca totul e bine si ca vom face succesiunea impreuna , anul trecut am vrut sa vin sa rezolvam aceasta problema dar El ma refuzat spuni-umi ca nu este in Bucuresti in aceea perioada dupa care acum o saptamina am aflat ca defapt El rezulta ca unic mostenitor si ca eu nu mai am nici un drept