Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua tuturor ....am si eu o intrebare .. In anul 2013 a murit bunica mea iar ca mostenitori suntem 2 ( unchiul meu si eu ca nepoata ( reprezentand dreptul tatalui meu mort in 1999) . Din pacate eu nu sunt in tara si nu am putut merge la inmormintarea bunici tinind cont ca nascusem cu o luna inainte de moarte bunici ..acest unchi al meu care cat de cat tineam legatura ma asigura ca totul e bine si ca vom face succesiunea impreuna , anul trecut am vrut sa vin sa rezolvam aceasta problema dar El ma refuzat spuni-umi ca nu este in Bucuresti in aceea perioada dupa care acum o saptamina am aflat ca defapt El rezulta ca unic mostenitor si ca eu nu mai am nici un drept
Trebuie sa atacati in instanta certificatul de mostenitor pe care si l-a scos si sa se imparta succesiunea in mod corect.
Puteti sa ii faceti si plangere penala pentru fals in declaratii, intrucat a declarat ca este unic mostenitor.