Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Informatii mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Informatii mostenire

Cum s-a putut sa ii revina unchiului meu decedat toata cota respectiv de 1/1 din averea bunicilor,fara sa intrebe si copii fratelui sau care era decedat inaintea bunicilor?
Se poate ataca actele daca unchiul meu este mort si unul din fii acestuia s-a declarat unicul mostenitor , obtinand certificatul de mostenitor,sau ce se mai poate face?
Cand si cum a obtinut certificatul de mostenitor?Nu ati avut cunostinta de acest lucru?Varul dumneavoastra s-o fi declarat unic mostenitor,dar daca mai exista si altii,atunci cu acte doveditoare trebuie sa-l faceti sa-si "revina" nu de alta dar in sensul acesta va poate ajuta si instanta.Puteti ataca in instanta certificatul de mostenitor .
bellefille, utilizator
Recapitulare:
bunicii au avut 2 copii.Unul a decedat inainte de a deceda bunicii-deci la moartea acestuia s-a facut succesiunea a proprietatii respectivului(ceeace avea la momentul mortii si la persoanele care erau la momentul decesului acestuia, mostenitoare-fiu, sotie,).
Celalalt fiu al bunicilor , a trait in continuare, a avut copii si a avut o proprietate, care s-a impartit la urmasii lui.
Bunicii cand au murit, averea s-a impartit(teoretic)sau macar trebuia impartita la urmasii, urmasilor lor. deci la fiul ramas de la primul copil-primul nepot, si la nepotul din partea celului de al doielea copil al bunicilor, deci intre verii primari se va imparti mostenirea bunicilor.Un notar , va face o socoteala exacta, pe baza actelor de proprietate-asta in caz in care se va dori rezolvarea amiabila. Daca nu. partaj in instanta!!!!!!!