avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire nepot
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire nepot

Buna ziua,
Am si eu o intrebare. Situatia de fapt:
Exista titlu de proprietate pe numele bunicului asupra unui teren extravilan si asupra unui teren intravilan (bun propriu). Pe numele bunucii si al bunicului exista un titlu de proprietate asupra casei (bun comun). Cei doi bunicii au avut doi copii - o fata si un baiat. Fata si cei doi bunici au decedat - bunica in 1985, fata (respectiv mama mea) in 1996 si bunicul in 2008. NU s-a deschis nicioodata succesiune - dupa decesul bunicii.
Sucecsiune este deschisa acum de catre fiu si nepot (din partea fiicei).
In urma succesiunii, acre sunt partile care revin celor doi (fiu si nepot).
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 16:52, 6 Martie 2009
Bunurile bunicii: bunicul, 1/4 din averea ei, fiul 3/8, fiica (mama dumneavoastră, în viaţă la acea dată) 3/8.

Bunurile bunicului vor fi moştenite, în cote egale, de fiul acestuia şi de dumneavoastră (prin reprezentarea mamei predecedate).

Bineînţeles, averea mamei vă revine (inclusiv partea ei din moştenirea după mama sa).
Dupa bunica, prima decedata, raman mostenitori: bunicul (1/4 din averea bunicii, adica bunurile proprii si partea ei din bunurile comune), restul se impart intre cei doi copii carora le va reveni cate 3/8 de fiecare din averea lasata de bunica.

Dupa mama dv., averea se va imparti intre dv., cei doi copii, egal (daca nu exista sot supravietuitor).

Dupa bunicul, averea se imparte intre fiul sau, caruia ii revine jumatate, cealalta jumatate mergand catre urmasii fiicei sale decedate, acestia reprezentand-o; deci dv. aveti dupa bunic, la fel ca si fratele dv., 1/4 din averea lasata de acesta.

Toate acestea sunt valabile daca am inteles bine arborele genealogic al familiei dv.
In rest, cat din bunurile comune ale bunucilor erau ale unuia si cat ale celuilalt, va puneti de acord (sau va judecati) voi, mostenitorii de azi.
Prezumtia legala e de 50-50.
Din cate inteleg, in final se ajunge la cote egale - 50 cu 50.
Multumesc, Themis
Ultima modificare: Joi, 5 Martie 2009
pbmice, utilizator
Pentru Avlil
Prin bun comun eu m-am referit la casa (pentru ca exista titlu de proprietate pe numele amandurora)
Prin bun propriu m-am referit la un teren extravilan si intravilan care eram amandoua terenurile pe numele bunicului.
In ceea ce priveste arborele genealogic apare un frate in plus :d
Bunicii au avut doi copii: o fata (care are un singur copil - adica eu) si un baiat. Succesiunea a fost deschisa de nepot de fiica predecedata (adica eu) si baiatul defunctilor bunici.
Eu in cate am inteles, intre cei care au deschis succesiunea nu ar exsta nici o direfenta. Cotele sunt 50 50
Intradevar, cota este de 50 - 50, dumneavoastra mostenind prin reprezentarea mamei decedate.

Alte discuții în legătură

Renuntare la succesiune ions ions Cinci frati renunta la mostenirea dupa tata, aceasta revenind mamei si unui frate. Intre timp apar titluri de proprietate pe alte terenuri ale defunctului, (pe ... (vezi toată discuția)
Cat ii revine nepotului si cat fiicei supravietuitoare luminitacoman luminitacoman Subiect: Nora isi mosteneste socrii ? Buna seara. Nora isi mosteneste socrul? Sau transmiterea mostenirii se face pe linie descendenta? Bunicul meu a ... (vezi toată discuția)
Succesiune-bunica LUMITM LUMITM Am o intrebare in legatura cu o succesiune,sper sa ma poata lamuri cineva. In septembrie anul trecut a decedat bunica mea.Bunicul a decedat cu multi ani in ... (vezi toată discuția)