avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Activitate vlad99

Activitate vlad99

Buna seara,
Am rugamintea de a mi se raspunde la urmatoarea speta: In cazul in care intr-o unitate de invatamant s-au emis niste decizii prin care s-au aplicat elevilor diverse sanctiuni, dar ulterior s-a constatat ca aceste decizii sunt nule pe viciu de procedura este legal sa se mai reia in discutie faptele pentru care au fost sanctionati elevi. Va rog sa aveti in vedere ca viciul de procedura s-a constatat in urma contestarii acestor decizii si nu l-a propunerea unitatii de invatamant. Prin urmare, considerati ca este legal sa se reia , din nou, intreaga procedura in sensul intrunirii consiliului clasei pentru a propune o noua sanctiune elevilor ce urmeaza a fi discutata in consiliul profesoral etc.
Exista vreun temei de drept care sa dea posibilitatea unitatii de invatamant sa sanctioneze, din nou, elevii?
Va multumesc.
Buna seara.
Am o problema la care sper sa ma ajutati sa gasesc o solutie. In fapt, in anul 2013 am promovat o contestatie la executare impotriva unui creditor care a avut la baza o somatie transmisa prin executor judecatoresc. La respectiva contestatie am anexat toate actele comunicate de catre executor. Instanta, printr-o citatie mi-a pus in vedere ca pana la termenul de judecata fixat sa mentionez care sunt actele de executare pe care inteleg sa le contest. Mentionez ca in cuprinsul actiunii am aratat ca solicit instantei sa dispuna anularea formelor de executare incepute in dosarul executional X. Din eroare am omis sa depun mentiunea expresa ceruta de catre instanta iar cauza mi-a fost suspendata pe baza art.242 NCPC anul trecut in luna aprilie. Ulterior am uitat sa mai verific dosarul iar in cursul acestor zile am primit o citatie avand ca obiect perimare. Va rog sa-mi spuneti daca se mai poate face ceva in aceasta speta, o solutie legala si daca se mai pot face ceva mentiuni in dosar pana la termenul fixat de instanta pentru a nu se perima dosarul.
Va multumesc
O seara frumoasa.