avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Activitate MARIA343

Activitate MARIA343

Răspuns la discuția Penalitati la intretinere
Va multumesc pentru interesul acordat în răspunsuri.
Noul administrator îmi spune ca aceste penalizări sunt la acea sumă îndatorată pe care vechiul admistrator nu le-a pus la calcul.
Ca sa fiu mai explicita in luna 03 .2012 aveam 23 milioane datorie la întreținere. Am fost data in judecată iar în luna octombrie 2012 am achitat suma de 30 milioane , spunandu-mi ca atât trebuie sa fiu la zi cu totul.În luna 03 .2013 am depus la judecatorie o adeverință de la asociație semnata si parafata ca am datorie zero, procesul fiind soluționat cu Exceptia Primării în decurs de 5 zile .Pe parcursul acestor ani 10.2013 de când am plătit totul la zi si luna in curs 2017 nu mi s-a afisat nici o penalizare. Iar de luna aceasta mi-au aparut 15 milioane penalizări la suma pentru care am fost dată în judecată pe motiv ca vechea administratora nu a calculat aceste penalizări în perioada 2012-2017
Doresc sa stiu ca trebuie sa fac,daca aceste penalizări sunt legale si daca se pot prescrie după 3 ani .Eu totusi nu as dori i sa plătesc aceasta sumă avand in vedere ca am fost bun platnic in toata perioada si nu e vina mea ca vechea administratora nu si-a facut datoria
Va multumesc
Buna seara
In luna martie 2012 aveam restanta la intretinere x lei .Am achitat in luna octombrie o suma y ajungând la zi cu plata întreținerii,asociația afișând 0 lei datorie
In luna mai 2017 s-a schimbat doamna de la Asociatie si m-a scos datoare cu X suma care reprezinta penalitatile din 2012 -2017 pe care nu le-a calculat vechea asociatie ! Țin sa precizez ca nu am avut nici o lună întârziere iar în 2013 am scos o adeverință de la vechea asociatie prin care precizează 0 lei datorie
Va rog sa-mi spuneti daca e legal sa mi se impuna aceste penalizări precum ca vechea asociatie a omis sa -mi calculeze penalizatile timp de 5 ani
Am poprire pe conturi ca persoana fizica in urma unui credit ipotecar. Doresc sa-mi deschid o interprindere individuala(II) pe numele meu pentru a-mi deschide o afacere Imi poate afecta activitatea , veniturile ?.Are vreo treaba veniturile mele ca persoana fizica cu firma care doresc sa o deschid ? Mi se v-a oprii si de acolo bani ?