avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Activitate cipriluca30

Activitate cipriluca30

nu ma ajuta nimeni????/....o parere ceva?????????/
buna ziua,,,am un baiat de 3 ani jumate in urma unui concubinaj de 5 ani,,,mia luat copilu si refuza sa mil arate sau sa ma lase sal vad,,,lam dat in judecata si am caastigat ,,,dar sentinta nu e definitiva,,,intrebarea mea,,,NU EXISTA LEGE SA IMI POT VEDEA COPILU DACA EL NU IMI DA VOIE????,,,,,e mai presus de lege
Răspuns la discuția comunicare hotarare civilia
nu va dati seama cat poate suferi soramea ca nusi vede copilu,,,merge la usa fostului concubin si nui deschide macar sal vada....ce legi sunt in tara asta????....cum poti desparti un copil de mama????,,,,e inaccetabil asa ceva,ca din punct de vedere legal sa nu iti poti vedea copilu
Răspuns la discuția comunicare hotarare civilia
againstPAS a scris:

Stimate domnule,

Din punct de vedere legal, sora dvs are tot dreptul sa ia copilul cu executorul. Daca copilul se va speria in urma acestei proceduri ramane de vazut. Nu inteleg insa de ce executorul v-a spus ca nu se poate face nimic.

@proastasatului: un executor ramane un executor doamna, ca executa un program de vizita sau un o hotarare de stabilire a domiciliului, ca vine pentru mama, ca vine pentru tata. Si chiar nu credeti ca e traumatizant pentru un copil de 3 ani si 8 luni care nu si-a vazut deloc mama de peste un an de zile sa fie luat de aceasta cu executorul? Si cine spune doamna ca daca se stabileste domiciliul la mama, tata nu ar avea conditii proprii de locuit? Domiciliul se stabilieste la mama cam in toate cazurile in care are si dansa un acoperis deasupra capului, ca asa e cutuma instantelor din Romania.


....sa va explic....fostul concubin sta in chirie ,,,nu munceste e intretinut de mama,,,familia lui nu are casa sunt pe drumuri....vi se pare normal ca la o mama sa i se interzica vizita copilului??????....executorul a zis c dureaza cateva luni,,,,si dupa cateva luni se apeleaza la un psiholog sa evalueze copilu ,,sa va da de cn e mai atasat,,,,din moment ce ia ascuns copilu ,,,,normal ca de tata e mai atasat,,,,,in ultimu timp la vazut cate o ora in prezenta lui si baiatu cand pleca soramea,,plangea....deci simte lips de mama
Răspuns la discuția comunicare hotarare civilia
proastasatului a scris:

Este vorba despre domiciliu domnule nu despre un program de vizitare. Daca un program de vizitare mai poate fi "negociat" de parinti si daca acesta nu se desfasoara miercurea asta ci vineri, sau nu de la 16 ci de la 18, nu e acelasi lucru cu domiciliul!!! Inseamna ca instanta a constatat ca la tata nu sunt conditii proprii de locuit pentru minor. Dar dvs vedeti diferenta, nu-i asa?


ia dat si program de vizita tatalui ,sal ia de vineri pana duminica o data la doua saptamani,,,sa stabilit domiciliul copilului la soramea,,,exact asa scrie.....am fost la executor judecatoresc si nu se poare face nimic,,,,nu este nici o lege prin care sa isi fada copilu???,,,daca tatal nu ii da voie
Răspuns la discuția comunicare hotarare civilia
againstPAS a scris:

Sa ia un copil de 3 ani si jumatate cu executorul doamna? Nu e traumatizant?


da,,,dar spunetimi ce sa fac daca nu ma lasa nici m car sal vad?......si in plus familia lui e o familie destramata...nau nici casa ...stau prin chiri,,,mia furat copilu si timp de un an lu lam vazut,,,,e normal?....
Răspuns la discuția comunicare hotarare civilia
proastasatului a scris:

da il puteti lua!



chiar daca nue definitiva sentinta?
Răspuns la discuția comunicare hotarare civilia
proastasatului a scris:

Art. 448

Executarea provizorie de drept

(1) Hotărârile primei instanţe sunt executorii de drept când au ca obiect:

1. stabilirea modului de exercitare a autorităţii părinteşti, stabilirea locuinţei minorului, precum şi modul de exercitare a dreptului de a avea legături personale cu minorul;



...in urma procesului castigat de sora mea...au urmat urmtoarele:...stabilirea locuintei sa facut la sora mea....ffostului concubin are dreptu la 2 saptamani sa il ia si sa ii plateasca pensia alimentara....deci din raspunsul dumneavoastra reiese caci cu un executor judecatoresc ne putem lua copilu???//......mentionez ca am fost la el sa nil dea si nam vrut dar fara executor
Răspuns la discuția comunicare hotarare civilia
shomo a scris:

Nu este posibil sa il ia cu forta daca minorul declara ca nu vrea sa-l paraseasca pe parintele respectiv. Executorul e obligat sa consemneze acest raspuns si sa anunte DGASPCul din jurisdictia caruia se afla copilul. Dar inteleg ca trebuie sa-l gasiti, intai. Daca merge la scoala puteti afla, cred, scoala la care a fost inregistrat.


.....baiatul are 3 ani jumate.....si ii normal ca dupa un an ce nu sia vazut mama sa vrea plece de langa tata...oricm copilul vb ffff rau,,,,deci daca decizia judecatoreasca nu e definitiva tot putem lua copilul cu executor judecatoresc?
Răspuns la discuția comunicare hotarare civilia
shomo a scris:

Se poate incerca (pe riscul dnei surori) executarea unei hotarari atacabile (doar daca a fost redactata motivarea). Neaparat trebuie contactat un executor judecatoresc care sa demareze executarea silita in baza Art 909-912 Cod Procedura Civila. Va sfatuiesc sa o faceti deja. Sansa de a se schimba ceva in apel este neglijabila insa procedurie executionale dureaza luni de zile.


.....................am vorbit cu un executor si a zis ca in termen de8 zile daca nu nil da ,merge cu jandarmi si executorul si luam copilul......e posibil asa ceva?