avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 989 soluții astăzi
Forum Activitate JohnSmith123

Activitate JohnSmith123

Buna seara, acum trei zile am fost prins alaturi de un prieten de-al meu in timp ce el rula o tigare cu iarba de catre doi politistii de circa. In aproximativ cinci minute au mai aparut doua masini cu inca patru politisti.
.Am fost dusi la circa unde ne-au pus sa dam declaratii, am declarat ca am iesit la o plimbare si am fost abordati de o tipa care ne-a intrebat daca vrem sa cumparam niste iarba. Mentionez ca in afara de ce avea el pe hartie gata sa ruleze si eu si el mai detineam fiecare aproximativ 0.7 grame in buzunar. Am declarat ca iarba este pentru consum propriu. La circa politistii mie cel putin mi sau parut prea prietenosi ca sa fie adevarat, un jandarm ne-a marturisit ca si el fumeaza toti radeau si glumeau ca si cum am fi fost acolo cu alta ocazie. Totul a fost relativ ok pentru mine cel putin pana sa ne puna sa facem poze in timp ce aratam cu degetul inspre probe. Toti ne linisteau ca pentru asa ceva nu patim nimic doar ca o sa luam amenda. Mentionez ca in cazul ambilor este a doua abatare si la prima nu am fost pusi decat sa platim cheltuieli de judecata. Insa la primele abateri in ambele cazuri era vorba doar despre o tigare rulata, deci mai putin si in cazul ambilor am fost prins singuri.
Avand in vedere cantitatea ceva mai mare si faptul ca este a doua abatere se poate ajunge la mai mult decat o amenda penala ?
Cam cat ar fi amenda penala ?
Care ar fi sansele ca eu sa nimeresc acelasi procuror de caz si de data asta avand in vedere ca prima abatere a fost acum aproape trei ani? Multumesc!
Răspuns la discuția Martor posesie marijuana
Buna ziua, ma aflu si eu intr-o situatie similara insa eu am fost prins doar cu o tigare in care nu ar fi avut cum sa fie mai mult de 0.10 grame. Am fost la circa unde am dat declaratie ca este pentru consum propriu si ca am procurat-o de la un individ pe care nu il cunosc intr-un pub. Este posibil sa mearga mai departe cazul avand in vedere cantitatea practic nesemnificativa cu care am fost prins? Mentionez ca sunt major si este prima abatere.. Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Posesie marijuana
Buna ziua, ma aflu si eu intr-o situatie similara insa eu am fost prins doar cu o tigare in care nu ar fi avut cum sa fie mai mult de 0.10 grame. Am fost la circa unde am dat declaratie ca este pentru consum propriu si ca am procurat-o de la un individ pe care nu il cunosc intr-o terasa din centrul vechi. Este posibil sa mearga mai departe cazul avand in vedere cantitatea practic nesemnificativa cu care am fost prins? Mentionez ca sunt major si este prima abatere.. Multumesc anticipat.