avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 781 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Martor posesie marijuana
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Martor posesie marijuana

Recent un prieten a fost prins cu o cantitate foarte mica de marijuana,sub 0,5,si din pacate politia ne-a gasit fix cand isi rula tigara...am fost la sectie ,am dat declaratie..eu in calitate de martor,mi a luat si numarul de telefon(nu am inteles de ce?).Precizez, ca tipul a spus numele aluia de la care a cumparat si zic eu ca a cooperat.Mie mi a zs ca nu afla nimic parintii, si ca ma ajuta ,ca sunt martor daca cooperez.Ce credeti ca o sa se intaple..ne mai cheama la sectie..ia colegu amenda?
Cel mai recent răspuns: JohnSmith123 , utilizator 14:00, 4 Mai 2015
De chemat va vor mai chema, politistul sau procurorul. Detinerea si consumul de droguri reprezinta o infractiune, drept ptr care se intocmeste dosar penal.

[ link extern ]
si credeti ca vor afla parintii de asta(suntem minori)..eu fiind doar martor la cele intamplate trebuie neaparat sa ma duc..sau sa raspund la apelurile lor?in ce ar consta pedeapsa in cazul colegului meu?
alte pareri?..am auzit cazuri de posesie gen 6g si au primit doar un avertisment...in cazul asta ar fi asa serioasa treaba?
Mesaje reeditate

@fursecu
Data post: Sambata, 4 Ianuarie 2014, 18:53
Subiect: posesie marijuana



Dupa cum am scris pe forum si cu o zi in urma am o problema..am fost prins impreuna cu un coleg care incerca sa ruleze un joint cu marijuana..am mers la sectie am dat declaratii..el avea o cantitate cam de 0,3 g..eu am dat declaratie in calitate de martor(sau cel putin asa cred),cum ca subsemnatul x a incercat ca confectioneze o tigara vegetala pe care urma sa o foloseasca pt consum,in interes propriu.El a zis de unde a cumparat respectiva marfa.Tin sa precizez ca sunt minor(17 ani) si ca i am rugat pe politisti sa nu le spuna parintilor pt ca eu nu am nici o legatura cu acest lucru..mi au luat un nr de telefon pe care sa ma contacteze probabil..nu stiu.Apoi m au lasat sa plec pt ca le am spus ca ar urma sa ma ia ai mei(eram la o petrecere)..si nu as vrea sa afle.Toate bune si frumoase pana acum..ce credeti ca o sa se intample pt ca nu m am mai confruntat cu o asemenea situatie pana acum

din cate am mai citit si pe alte forumuri am inteles ca,colegul meu o sa aiba dosar penal..si ca se poate sa mai fim chematii(cel putin el aproape sigur)..avand in vedere ca,chiar nu am nici o legatura cu cea ce s a intamplat pot pati cv?Am inteles totodata ca am putea fi chemati de procuror..acest lucru necesita insotirea de catre un parinte?


@cyan
Data post: Sambata, 4 Ianuarie 2014, 18:57


Un parinte si un avocat.


@ fursecu
Data post: Sambata, 4 Ianuarie 2014, 18:59


da asta in cazul colegului meu care a fost gasit cu asa cv..dar in cazul meu care am fost martor?
politistii imi spuneau ca nu o sa afle parintii

cyan
Data post: Sambata, 4 Ianuarie 2014, 19:19 :

Si martorii au nevoie de asistenta juridica iar in cazul minorilor este chiar obligatorie.

politistii imi spuneau ca nu o sa afle parintii


Si marmota invelea ciocolata! ;)
freeelis a scris:

Mesaje reeditate

@fursecu
Data post: Sambata, 4 Ianuarie 2014, 18:53
Subiect: posesie marijuana



Dupa cum am scris pe forum si cu o zi in urma am o problema..am fost prins impreuna cu un coleg care incerca sa ruleze un joint cu marijuana..am mers la sectie am dat declaratii..el avea o cantitate cam de 0,3 g..eu am dat declaratie in calitate de martor(sau cel putin asa cred),cum ca subsemnatul x a incercat ca confectioneze o tigara vegetala pe care urma sa o foloseasca pt consum,in interes propriu.El a zis de unde a cumparat respectiva marfa.Tin sa precizez ca sunt minor(17 ani) si ca i am rugat pe politisti sa nu le spuna parintilor pt ca eu nu am nici o legatura cu acest lucru..mi au luat un nr de telefon pe care sa ma contacteze probabil..nu stiu.Apoi m au lasat sa plec pt ca le am spus ca ar urma sa ma ia ai mei(eram la o petrecere)..si nu as vrea sa afle.Toate bune si frumoase pana acum..ce credeti ca o sa se intample pt ca nu m am mai confruntat cu o asemenea situatie pana acum

din cate am mai citit si pe alte forumuri am inteles ca,colegul meu o sa aiba dosar penal..si ca se poate sa mai fim chematii(cel putin el aproape sigur)..avand in vedere ca,chiar nu am nici o legatura cu cea ce s a intamplat pot pati cv?Am inteles totodata ca am putea fi chemati de procuror..acest lucru necesita insotirea de catre un parinte?


@cyan
Data post: Sambata, 4 Ianuarie 2014, 18:57


Un parinte si un avocat.


@ fursecu
Data post: Sambata, 4 Ianuarie 2014, 18:59


da asta in cazul colegului meu care a fost gasit cu asa cv..dar in cazul meu care am fost martor?
politistii imi spuneau ca nu o sa afle parintii

cyan
Data post: Sambata, 4 Ianuarie 2014, 19:19 :

Si martorii au nevoie de asistenta juridica iar in cazul minorilor este chiar obligatorie.

politistii imi spuneau ca nu o sa afle parintii


Si marmota invelea ciocolata! ;)


art 81 Cpp

Alte discuții în legătură

Am fost prins fumand marijuana Crsc123 Crsc123 Salut am fost prin de poliție eu împreună cu prietenii mei ca am fumat marijuana eu aveam o tigara care conținea in ea in jur de 0.30 0.40g de marijuana si ... (vezi toată discuția)
Chemat de procuror in urma consumului de cannabis pgmforever pgmforever Buna ziua. Am o problema intr-un domeniu in care nu sunt documentat suficient, asadar va cer ajutorul dvs. In urma cu 5 luni am fost prins de doi ... (vezi toată discuția)
Marijuana bogdan12x bogdan12x Am fost prins in luna mai cu un sfert de tigara cu marijuana in ea. Am fost dus la sectie sa dau o declaratie dar fiind foarte stresat de ce se intampla si ... (vezi toată discuția)