Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Martor posesie marijuana
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Martor posesie marijuana

Recent un prieten a fost prins cu o cantitate foarte mica de marijuana,sub 0,5,si din pacate politia ne-a gasit fix cand isi rula tigara...am fost la sectie ,am dat declaratie..eu in calitate de martor,mi a luat si numarul de telefon(nu am inteles de ce?).Precizez, ca tipul a spus numele aluia de la care a cumparat si zic eu ca a cooperat.Mie mi a zs ca nu afla nimic parintii, si ca ma ajuta ,ca sunt martor daca cooperez.Ce credeti ca o sa se intaple..ne mai cheama la sectie..ia colegu amenda?
Buna ziua, ma aflu si eu intr-o situatie similara insa eu am fost prins doar cu o tigare in care nu ar fi avut cum sa fie mai mult de 0.10 grame. Am fost la circa unde am dat declaratie ca este pentru consum propriu si ca am procurat-o de la un individ pe care nu il cunosc intr-un pub. Este posibil sa mearga mai departe cazul avand in vedere cantitatea practic nesemnificativa cu care am fost prins? Mentionez ca sunt major si este prima abatere.. Multumesc anticipat.