avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Activitate ssimionescu

Activitate ssimionescu

Va multumesc mult pentru raspuns! Cu respect!!
Mii de multumiri pentru raspuns, domnule avocat!
Am revenit cu acest mesaj pentru a lamuri situatia. Hotel Casa Andutu este pensiune in Busteni, care la data rezervarii nu avea nicaieri specificat faptul ca orice rezervare anulata va fi penalizata in vreun fel anume. In prezent, este afisat pe site aceasta taxare. Insa nu aceasta este problema -e doar un aspect care denota abuzul, dar care in absenta unei dovezi imbatabile este total inutil.
Rezervarea s-a facut fara plata anticipata a unei cote-parti sau a platii integrale a costului - ceea ce conduce la asumarea de catre consumator a faptului ca, facand plata, isi asuma pierderea sumei in cazul anularii rezervarii.
Problema mea este ca nu stiu in baza carei legi, un proprietar de pensiune poate chema in instanta "clientul", pentru a i se achita contravaloarea unei nopti de cazare - cu atat mai mult cu cat acest fapt a fost publicat in urma cu cateva ore, ca anunt, pe site-ul pensiunii (fapt care presupune demersuri destul de laborioase pt a fi demonstrat). Eu admit si sustin ralierea la normele occidentale! Dar nu si ceea ce intra sub incidenta abuzului (si a escrocheriei). Asadar, va rog respectuos sa imi spuneti daca situatia are sau nu are temei legal, si daca da, care este legea in baza careia un patron poate obliga la plata/penalizare in cazul anularii rezervarii. Multumesc!
Buna ziua! In data de 28 ianuarie 2019 am facut rezervare la Hotel Casa Andu, Busteni, pt perioada 11.02 - 19.02, 1 camera, prin aplicatia Booking.ro. In data de 11.02.2019 am cerut anularea rezervarii, din motive legate de sanatatea copilului - o viroza sezoniera care a debutat in noaptea de 10 spre 11 feb 2019. Cererea de anulare a fost acceptata, insa, SURPRIZA! Am fost anuntata de catre Hotel Casa Andu ca sunt obligata sa fac plata unei nopti de cazare (cont bancar) , ca urmare a cererii de anulare a rezervarii camerei, in caz contrar se va recurge la chemarea mea in instanta!
1.Va rog sa imi spuneti daca este sau nu un abuz, sau daca este conform vreunei legi in vigoare - pana in prezent, nu am auzit de o asemenea... si sunt absolut constrernata si revoltata!
Multumesc!
Răspuns la discuția Am doua deduceri din impozit
Va multumesc mult pentru raspuns!
Buna ziua. Sunt angajata la o firma S.R.L. din 29.09.2014, cu norma intreaga, si la o institutie de invatamant, din 9.09.2014, cu 10 ore/saptamana - prof.suplinitor in baza notei examenului de titularizare 2014. La semnarea actelor de angajare la firma S.R.L. am intrebat daca mi se aplica deducere personala din impozit, iar raspunsul a fost negativ, spunandu-mi-se ca se aplica acest drept salariatilor incadrati cu salariu mai mic de 1000 ron. La semnarea actelor de angajare in invatamant mi s-a cerut redactarea de mana a unei cereri privind acordarea acestei deduceri. Intrucat stiam ca nu mi se mai opreste in alta parte aceasta deducere, am redactat cererea care a fost atasata dosarului. In prezent, sunt insarcinata in 32 de saptamani, fiind in concediu maternal. In ziua depunerii concediului maternal la firma S.R.L. am aflat, cu stupoare, ca inca de la inceput mi s-a calculat deducerea personala din impozit. Am solicitat, verbal, recalcularea salariului, atat firmei, cat si institutiei de invatamant unde sunt profesor. raspunsul a fost acelasi: nu se poate face aceasta recalculare deoarece nu poate fi schimbat contractul individual de munca care specifica, prinytre altele, si salariul. Va rog sa imi spuneti ce trebuie facut, care sunt pasii de urmat. Mentionez ca sunt dispusa sa achit orice venit necuvenit care mi-a fost acordat.
Buna ziua. Sunt angajata la o firma S.R.L. din 29.09.2014, cu norma intreaga, si la o institutie de invatamant, din 9.09.2014, cu 10 ore/saptamana - prof.suplinitor in baza notei examenului de titularizare 2014. La semnarea actelor de angajare la firma S.R.L. am intrebat daca mi se aplica deducere personala din impozit, iar raspunsul a fost negativ, spunandu-mi-se ca se aplica acest drept salariatilor incadrati cu salariu mai mic de 1000 ron. La semnarea actelor de angajare in invatamant mi s-a cerut redactarea de mana a unei cereri privind acordarea acestei deduceri. Intrucat stiam ca nu mi se mai opreste in alta parte aceasta deducere, am redactat cererea care a fost atasata dosarului. In prezent, sunt insarcinata in 32 de saptamani, fiind in concediu maternal. In ziua depunerii concediului maternal la firma S.R.L. am aflat, cu stupoare, ca inca de la inceput mi s-a calculat deducerea personala din impozit. Am solicitat, verbal, recalcularea salariului, atat firmei, cat si institutiei de invatamant unde sunt profesor. raspunsul a fost acelasi: nu se poate face aceasta recalculare deoarece nu poate fi schimbat contractul individual de munca care specifica, prinytre altele, si salariul. Va rog sa imi spuneti ce trebuie facut, care sunt pasii de urmat. Mentionez ca sunt dispusa sa achit orice venit necuvenit care mi-a fost acordat.