avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1717 soluții astăzi
Forum Activitate florin992

Activitate florin992

Răspuns la discuția Apel dosar penal alcoolemie
am platito in februarie inainte de a face recurs
Răspuns la discuția Alcool 1,09 in etilotest
am inteles. multumesc
Răspuns la discuția Alcool 1,09 in etilotest
am avut 1,95 in sange si am primit o amenda penala de 3000 lei + 200 de lei cheltuieli de judecata si pedeapsa complementară a interzicerii dreptului de a conduce un autovehicul pe o perioadă de 1 an .. pe 19.01.2015 am terminat procesul. am facut apel iar pe 31.03.2015 s a admis apelul si mi a inlaturat pedeapsa complementara : Înlătură dispoziţia privind aplicarea pedepsei complementare a interzicerii dreptului de a conduce un autovehicul pe o perioadă de 1 an. Acum pe 29.07.2015 sau pe 31.09.2015 imi voi lua permisul de conducere fara a da din nou sala si traseul ?
Răspuns la discuția Apel dosar penal alcoolemie
Pe de altă parte, noua ordonanţă prevede că o persoană căreia i-a fost anulat permisul auto, ca urmare a condamnării pentru o infracţiune care a fost dezincriminată, se poate prezenta la autoritatea competentă pe raza căreia îşi are domiciliul sau reşedinţa, pentru eliberarea unui nou permis de conducere, fără a mai susţine examen şi cu prezentarea documentului care atestă o astfel de situaţie.
Răspuns la discuția Apel dosar penal alcoolemie
am achitat amenda si cheltuielile judecatoresti in luna februarie... domnul avocat care m a reprezentat in instanta mi a zis ca dupa 6 luni de la plata amenzii imi voi lua permisul de conducere fara a fi nevoit sa mai sustin din nou sala si traseul ca si cum n as mai fi avut permis de conducere.
Răspuns la discuția Apel dosar penal alcoolemie
imi voi primi permisul la 6 luni de la prima hotarare (29.01.2015) ?
Buna ziua,

In data de 29.01.2015 am fost condamnat la pedeapsa amenzii penale în cuantum de 3000 lei plus 200 lei cu titlu de cheltuieli judiciare către stat si aplică inculpatului pedeapsa complementară a interzicerii dreptului de a conduce un autovehicul pe o perioadă de 1 an începând cu data rămânerii definitive a prezentei hotărâri(29.01.2015).
am facut apel pe data de 09.02.2015, iar pe 31.03.2015 am primit sentinta de la Curtea de apel Bucuresti:apelul mi a fost admis au inlaturat pedeapsa complementara. mi a desfiintat in parte sentinta avuta initial si rejudencat in fond: inlatura dispozitia privind aplicarea pedepsei complementare a interzicerii dreptului de a conduce un autovehicul pe o perioada de 1 an. Mentine celelalte dispozitii ale sentintei penale apelate.
Am facut si un acord de recunoastere a vinovatiei inainte de judecata. permisu m i l a ridicat pe 13.06.2014 de atunci n am mai condus.
Va rog frumos sa mi spuneti ce sa fac in continuare .... pe 30.06.2015 imi voi lua permisu fara a fi nevoit sa mai dau sala si traseul(orasul). Va multumesc anticipat!