avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 844 soluții astăzi
Forum Activitate feliciamartinescu

Activitate feliciamartinescu

Răspuns la discuția Pensie anticipată
Scuze am omis perioada 08. 10 2013 am plătit din mînă la casa de pensii Deva pînă 7 12 2015
Răspuns la discuția Pensie anticipată
Vă mulțumesc pentru răspunsul primit.Acum doresc să vă informez după cum mi-ați sugerat anii de muncă.Din 20.08.1977 pînă la 22 .06 1979 a fost incadrat în grupa 2 la TMUCB S.A. SANTIERE CONSTANȚA din adeverință primită de la ei reiese perioada de lucru relatată mai sus ca grupă se menționează perioada de încadrare 20.08. 1977 - 05.08 1981 diferența este stagiul militar.Din 26.08. 1981-01 .12. 1982 intrepinderaea mecanică Brașov grupa 2 .Din o1 28. 1982 -01. 04 .1991 intrepinderea mecanică Orăștie nu se menținează grupa în adeverință Din 04 .01 1991 St. Simeria Triaj -11 01 2000 avut 8 ani grupa 1 o lună și 24 de zile.A benficiat de somaj 11 02 2000 -29. 07 2001 Din 07 .01 2005 Primăria Simeria asistent social -pînă 2010 01 11. A beneficiat de șomaj 2010 01 11 pînă la 2011 01 11 De atunci și pînă acum nu a deținut și nu deține loc de muncă singurul venit salarul meu Cu stimă vă mulțumesc de ajutor
Șoțul are 57 și 35 de ani lucrați cu ani de grupa 1.Din ce am înțeles de la casa de pensii calcularea unei pensii anticipate se face la vîrsta de 60 de ani.Am plătit din mînă vreo 3 ani șoțul meu nu este angajat deoarece are probleme medicale.Nu deține pensie de boală implicit nici un venit în afara .De fiecare dată cînd se face calculul la casa de pensii ni se spune că trebuie să mai cotizăm fie 1 an dacă repet calculul peste 2 luni ne iese că trebuie cotizat 5 luni .Totdeauna diferit .Unde trebuie să mă duc să mă lămurească exact în condițiile în care el trebuie să-și cumpere medicamente și nu are nici un venit. Cum o să trăiască el pînă la pensia anticipată? Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns





Da i-am spus că nu am acte pe spațiu doar înțelegere verbală de la primul vecin.Accesul în uscătorie se face din bucătăria garsonierei.Acum dacă ei nu se înțeleg eu zic să închidă accesul din bucătărie și să-l redeschidă pe holul blocului cum era la început și beneficiază ambii de uscător.Dar cel care a cumpărat de la mine nu vrea și intentează acțiune redhibitorie.Nu știu ce șanse aș avea eu? cred că o să trebuiască să-i țnapoiez banii +cheltuielile făcute de el?Mă întreb acum de ce notarul nu mi-a cerut acte pe acel spațiu sau agenția imobiliară că ei s-au ocupat de acte?
Vă rog dacă doriți să mă ajutați. Am vîndut garsoniera ca fiind unic proprietar prin intermediul unei agenții imobiliare și actele în cauză cu notarul.În urmă cu 15 ani am achitat o diferență de calcul la prețul garsonierei a fost greșit calculat prețul vecinul de vis-a -vis neachitînd acest preț am convenit cu dumnealui verbal să folosesc uscătorul.Dumnealui a vîndut garsoniera și abia acum cînd am vîndut și eu noul vecin cere dreptul la folosirea spațiului.Menționez că noul proprietar dorește redhibitoriu.Doresc să știu ce șanse am în instanță?Nu mă simt vinovată cu nimic eu cred că notarul cînd a întogmit actele ar fi trebuit să îmi ceară toate actele .Acum cumpărătorul meu afirmă că a cumpărat garsoniera anume pentru acest spațiu.Ce să fac să fie bine pentru toți. În speranța că dv. o să imi puteți da vreo lămurire Vă mulțumesc cu mult respect