avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Activitate Rmy17

Activitate Rmy17

Buna seara,
am si eu o intrebare si chiar daca suna rautacios va asigur ca nu este asa.In urma cu cateva luni dupa nenumarate scandaluri si dupa ce am perdut vreo 20 de cm din latimea terenului am facut un gard cu vecinul.Gardul este in intregime pe terenul meu,din banii mei ba chiar l-am si finisat pe partea vecinului dupa multe presiuni asupra mea.Am vrut sa fiu un vecin bun cum mi-as dori sa am si eu dar s-a ajuns la injurii la adresa mea si deja am ajuns la capatul rabdarii!
Ideea este ca "bunul" meu vecin dupa ce m-a facut cu ou si cu otet (am si vecini martori) vrea sa-si agate pe gardul meu jardiniere cu flori ceea ce nu mi se pare normal!Este totusi proprietatea mea!As vrea sa stiu daca ii pot interzice asa ceva si cum?
Va multumesc!
Buna seara, am si eu o problema.Am avut o casa veche pe hotar, am demolat-o cu autorizatie si am inceput cu chiu cu vai sa construiesc un gard cu care m-am retras de pe vechea amprenta a casei cu vreo 10 cm pt ca vecinul sustinea ca a fost casa stramba ca au intrat vechii proprietari abuziv.Am vrut sa fiu un vecin bun si intelegator desi vecinul a insistat se se dea mai mult si mai mult in interiorul proprietatii mele.Acum ma ameninta ca nu ma lasa sa pun bca-ul daca nu ii finisez si pe partea lui si ma retrag cu 2-3 mm de pe soclu ca sa nu-i iau din "proprietatea lui" cu finisajul.Gardul este in totalitate pe proprietatea mea si din banii mei.Are voie sa-mi interzica sa-mi zidesc gardul?jos inca se mai vede unde era vechea amprenta la 10 cm de cofragul temeliei gardului.Pot rezolva cu politia?
Răspuns la discuția Problema delimitare hotar
Multumesc mult pentru raspuns!Ma voi interesa in amannut!chiar am cadastrul si contractul de vanzare cumparare intre vechiul proprietar si primul proprietar unde scrie ca imobilul a fost construit in 1955 si chiar axa dintre vecinul cu probleme si strada este mai mare.Multumesc inca o data!
Răspuns la discuția Problema delimitare hotar
peretele casei se afla pe hotar.nu aveam cum sa construiesc gardul decat dupa ce demolam zidul existent deoarece gardul inlocuieste zidul care se afla pe hotar.Zidul nu este demolat complet, inca se poate identifica limita pe care o crea.
Răspuns la discuția Problema delimitare hotar
Din cate stiu eu si din discutiile purtate singurul argument al dansului ar fi ca eu am din acte 198mp si 200mp din masuratori.Si sustine ca acea diferenta de 2 mp ar fi in proprietatea lui.Hotarul despre care vorbim (peretele casei vechi) este reprezentat de o linie oblica un pic inclinata asa cum apare si in cadastru.dansul vrea sa iau punctul cel mai interior terenului meu si sa trasaez o linie dreapta ceea ce m-ar lasa pe mine fara vreo 3 mp marindu-si el aleea.Proiectul meu si autorizatia au fost realizate dupa cadastru cu retragerile corespunzatoare si masuratorile nu ar mai bate daca as face asa ceva.
Buna ziua,
am cumparat un teren cu o casa veche de vreo 60 de ani din chirpic.La cumparare vanzatorii mi-au prezentat cadastrul care arata terenul ca avand din acte 198mp si din masuratori 200 mp.Casa este construita pe hotar reiesind acest lucru si din cadastru (plan de amplasament) cat si vizual.Am facut un proiect de reconfigurarea imobil urmand sa ma retrag de la hotar cu 65 cm.Am primit autorizatia de reconfigurare si pe cea de imprejmuire teren in care apare noul gard construit in locul limitei peretelui casei ce se afla la limita hotarului.
Toate bune si frumoase pana cand am demolat corpul ce se afla pe hotar cand vecinul vine si spune ca nu pot face gardul acolo deoarece casa a fost construita de acum 60 de ani pe terenul lui cu vreo 20 de cm.Este posibil asa ceva?Imi poate interzice construirea gardului fix pe hotarul vechi delimitat de casa pe care am demolat-o avand in vedere ca am cadastru, autorizatie si toate actele necesare ce arata ca acea constructie reprezinta hotarul terenului?va multumesc