Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul de proprietate

Buna seara,
am si eu o intrebare si chiar daca suna rautacios va asigur ca nu este asa.In urma cu cateva luni dupa nenumarate scandaluri si dupa ce am perdut vreo 20 de cm din latimea terenului am facut un gard cu vecinul.Gardul este in intregime pe terenul meu,din banii mei ba chiar l-am si finisat pe partea vecinului dupa multe presiuni asupra mea.Am vrut sa fiu un vecin bun cum mi-as dori sa am si eu dar s-a ajuns la injurii la adresa mea si deja am ajuns la capatul rabdarii!
Ideea este ca "bunul" meu vecin dupa ce m-a facut cu ou si cu otet (am si vecini martori) vrea sa-si agate pe gardul meu jardiniere cu flori ceea ce nu mi se pare normal!Este totusi proprietatea mea!As vrea sa stiu daca ii pot interzice asa ceva si cum?
Va multumesc!
art. 665 NCC- și art. 613noul cod civil- aveți dreptul să solicitați desființarea acestor jardiniere c(art. 613NCCIVIL) cu atât mai mult cu cât gardul a fost făcut de d-voastră, pe propr. d-voastră(art.665NCC)