avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 856 soluții astăzi
Forum Activitate cinzia

Activitate cinzia

Discuție Fundație
Bună seara. Mă poate lămuri cineva dacă există posibilitatea ca dintr-un ONG să se poată transforma asociația respectivă într-o fundație? Dacă da, care sunt condițiile și dacă nu, care este capitalul pentru înființarea unei fundații. Mulțumesc.
Buna ziua,
Va rog, daca cineva poate sa ma ajute cu privire la cum ar trebui sa formulam corect un proces verbal de la intalnire ONG intre membri fondatori, din care sa reiasa: 2 persoane prezente, unul absent, votul membrilor prezenti ptr :suspendarea celui absent pe o perioada, adaugare de alt membru, schimbare de roluri, drepturi de semnatura. Mentionez ca rolurile celor prezenti sunt presedinte si secretar.

Multumim anticipat
Răspuns la discuția Divortul cu un cetatean strain
Domnule Justitiar va citez :"din pacate nu ati inteles mai nimic din discutie. Sau nu ati citit cu atentie."-valabil pentru dvs 100% .Sa recapitulam un pic pentru ca inteleg ca dvs sunteti aici nu pentru ca a-ti fi avocat sau cel putin mediator ci un "forumist"care citeste nici printre randuri macar...dar care insista si insista ca vezi doamne a inteles problema mea mai mult decat o inteleg eu care o traiesc.
1.Am spus ca sunt casatorita cu acest individ de 8 ani si am adaugat faptul ca din aceasta casatorie exista doi copii minori,detaliul asta nu era adaugat de dragul de a face conversatie ci clar faptul ca ei exista il face si mai puternic in fata drepturilor sale in tara mea.
2.Am spus ca imi doresc divortul si am adaugat ca acest lucru mi-l doresc nu de acum ci de ani buni doar ca teama de el ca si animal nu mi-a permis sa fac asta,ramanand prizoniera in propria-mi viata.V-ati folosit de acest argument si aproape numai de asta incat sa tot aruncati in mine cu n fraze de om trecut prin toate si atotstiutor.
3.Am relatat faptul ca este plecat de 7 luni de langa noi fara sa ne intretina atat pe mine cat si pe copii din simplul fapt ca am considerat ca acesta poate fi un atu in fata instantei dovedindu-se clar din punctul meu de vedere de om simplu,fara studii juridice ca acest om este iresponsabil fata de copii sai si nicidecum ceea ce dvs ati inteles ca mi-as dori vreo pensie alimentara de la el.
4.Ma sfatuiti sa imi caut nu stiu ce domiciliu de tranzitie de parca asta ar fi solutia...sa fug din casa mea,eventual sa stau si cu lumina stinsa?!Cum as putea sa imi pastrez un loc de munca absentand pe o perioada nedeterminata,fugita fiind??Suntem in jungla cumva?
5 Am mai spus ca sunt romanca in tara mea,cu o casa proprietate personala,cu un loc de munca, cu doi copii perfect cetateni romani si cu o religie perfect ortodoxa.Avem drepturi si noi sau trebuie sa ne retragem?
Cam despre asta era vorba.

Va citez :
[Regret ca va comportati ca si cum v-am fi pus la zid si cred ca scopul nostru nu a fost acesta, astfel incat din punctul meu de vedere consider discutia incheiata si va doresc toate cele bune. Sa ne scrieti cum ati rezolvat problema. Daca vreti ca nu e obligatoriu.]

Vorbiti la plural.De ce?Justitiarul inseamna un tot de oameni care cumva si-au cumparat o sticla mare de Cola si niste pungi de popcorn vizionand povestea unui om care a indraznit sa o astearna in cateva randuri pe un site cu denumire de "Avocat"?Ar trebui sa va fie rusine pentru ca imi tot dati lectii de viata pe care nici macar nu vi le-am cerut,clar eu scriind aici am presupus ca voi primi un sfat juridic de la o persoana in masura si nicidecum de la oameni plictisiti cu aere de psihologi.Poate ca eu am probleme sau traume...cum vreti sa considerati,sincer dvs sunteti cea mai mica problema a mea si deci clar nu imi pasa,dar dvs suferiti cu siguranta de complexul popularitatii si atunci va treziti scriind vrute si nevrute.
Sa va mai spun ceva : in ciuda faptului ca ma simt timorata de o fiinta care a insamantat atata teama in sufletul meu sunt un caracter puternic,cu siguranta voi supravietui.Dvs insa mergeti si faceti-va o viata.Reala!Nu mai pretindeti ca ati fi ceva cand defapt nu sunteti.Viata mea e intr-un moment de cumpana care ar putea trece sau nu...pe cand dvs... citez din nou:

[/Aruncati cu vorbe de ocara la adresa celor care cel putin de bine de rau v-au bagat in seama si s-au aplecat asupra problemelor dvs. Atat cat ne-am priceput fiecare ca daca eram avocati va solicitam o consultatie la cabinetul nostru particular, contra cost bineinteles. ]

Dle draga,nu va mai pierdeti vremea nici sa ma bagati in seama si nici sa va aplecati asupra problemelor mele pentru ca asa cum ati spus nu prea va pricepeti si nici nu sunteti avocat.
Viata frumoasa va doresc!
Răspuns la discuția Divortul cu un cetatean strain
Am inteles.Va multumesc pentru tot. Rog un admin daca se poate sa stearga postul si toata discutia . Voi discuta toate detaliile concrete ale situatiei mele cu un avocat,fizic.
Zi buna tuturor.
Răspuns la discuția Casatorie cu musulman
Vai in ce va bagati?!E cumva albanez?Mare greseala faceti...si stiu ca nu veti tine cont de parerea mea,dar cu siguranta va veti aminti randurile astea in curand.
Cat despre intrebarea dvs va pot spune ca cetatenia nu o va obtine prea curand decat daca are posibilitati materiale.Iar cu acel permis de sedere veti putea calatori in Europa.Sa munciti...dvs da,el depinde ce nationalitate are si care sunt drepturile tarii sale.
Prin casatorie nu inseamna ca drepturile dvs ca si cetatean roman i se vor cuveni si dansului.
Viata frumoasa va doresc!:)
Răspuns la discuția Divortul cu un cetatean strain
Domnule "Justitiar" din care paragraf sau unic cuvant scris de mine pana acum,reiese ca imi doresc vreo pensie alimentara sau nu stiu ce adapost??Ce sfat este asta de a-mi parasi propria casa si locul de munca?!Nu cumva tocmai lucrurile astea spre care ma indrumati mi-ar duce viata la ruina?? Si daca chiar considerati dvs ca nu exista nicio lege care sa imi permita sa imi pastrez viata si mai ales demnitatea cum se face ca in privat am deja 8 mailuri care imi propun solutii??juridice!Sau oamenii aceia ma mint sau dvs vorbiti in calitate de ce?
Inainte de a va delecta cu viitorul raspuns kilometric ati face bine sa cititi totul de la capat,poate asa vom fi pe aceiasi lungime de unda.
Răspuns la discuția Divortul cu un cetatean strain
Eu m-am adresat catre acest site pentru ca am considerat ca aici exista oameni ce m-ar putea ajuta printr-o "portita"a legii sa ma eliberez de teama si tot restul...daca vroiam oameni care sa imi faca reprosuri despre deciziile gresite pe care,este adevarat,candva le-am luat...imi faceam un blog...scuzati-mi ironia dar probabil am inteles eu gresit scopul acestui site.Multumesc tuturor oricum.
Răspuns la discuția Divortul cu un cetatean strain
Exista vreo lege care imi ofera avantajul de a nu il mai revedea deloc,nici macar intr-un proces de divort,daca declar autoritatilor ca a plecat de 7 luni fara sa ne ofere nicio sursa de intretinere mie sau copiilor sai?
multumesc.
Răspuns la discuția Divortul cu un cetatean strain
...este usor de tras concluzii de pe margine,cu tot respectul,un avocat poate doar sa ma asiste intr-un proces de divort si nicidecum sa ma vegheze in vreun fel.
"chestiuni specifice, concrete" : CONCRET ESTE CA MA TEM PENTRU VIATA MEA SI A COPIILOR MEI! Cate cazuri sunt in care psihopatul gelos isi omoara sotia,alteori chiar si copiii,ca mai apoi vezi doamne sa se sinucida si el,multumi probabil fiind?!In cat timp vine politia?Nu stiu ...poate imi spuneti dvs ...si care sunt masurile ce le poate aplica in cazul in care tempistica lor este mai rapida decat secundele in care cineva poate lua o viata de om?!
Va multumesc ca incercati sa imi fiti de ajutor dar dati-mi voie sa ma indoisc de toate variantele de raspuns de mai sus.In pielea mea sunt eu.
Răspuns la discuția Divortul cu un cetatean strain
nu...nu ati inteles.Un musulman nu divorteaza.Isi bate joc dar de divortat niciodata.Sunt daca vreti un exemplu,tiganii bogati de la noi unde barbatul trateaza femeia de langa el ca pe un bun al lui de care se poate folosi cum vrea si cand vrea,si bineanteles "bunul"nu are drepturi.
Dar de divortat nu se punea problema,e vorba de "onoare"...Mai onorabil e sa mearga la inchisoare decat sa se auda ca nevasta a avut curajul sa il infrunte in vreun fel.
Inteleg ce ma sfatuiti : sa fiu la fel de ipocrita si vicleana cum a fost/este el,sa il atrag intr-o cursa,da m-am gandit si la variante de genul pentru ca ajungi sa te gandesti la orice in situatiile de genul...dar nu,e prea riscant si asa.Vreau inca sa sper ca o lege pe care poate inca nu o stiu ma va apara si ma va ajuta sa fiu un om liber si fara temeri.