avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters359971

Activitate ContSters359971

Daca contul este doar pe numele meu, fara imputernicit, fara legatura cu sotul dar deschis in timpul casatoriei, copilul sotului ar avea dreptul in caz de ceva?
Contul este doar pe numele meu, nu am pe nimeni imputernicit. Copilul are mult mai putin de 14 ani. Intrebarea mea este ce m-ati sfatui sa fac cu acesti bani astfel incat in caz de deces al sotului copilul lui din prima casatorie sa nu aiba dreptul. Mentionez ca sunt banii copilului si am de gand si ca pe viitor alocatia lui sa o strang si sa o adaug aici, sa fie ca un fel de pusculita lui pentru viitor.
Buna ziua
Situatia este urmatoarea: am intr-un cont bancar deschis pe numele meu niste banuti care sunt ai copilului, bani primiti de la botez, bunici, etc., nu foarte multi, am zis sa-i strang ca nu se stie cand are nevoie de ceva. Intrebarea este: in caz de deces al sotului, copilul lui din prima casatorie are dreptul la acesti bani? Contul este doar pe numele meu deschis in timpul casatoriei iar provenienta banilor e destul de dificila sa demonstrez ca sunt de la bunici, botez si altele.
Buna ziua! As dori sa stiu daca in contractul de vanzare-cumparare a unui imobil este obligatoriu sa trecem si faptul ca plata s-a facut din contul unuia dintre soti?
Răspuns la discuția Recalculare pensie alimentara
Cam ce costuri sunt pentru avocat? asa in mare
Răspuns la discuția Recalculare pensie alimentara
Pot apela la un avocat si acesta sa se ocupe?
Buna ziua! As dori sa stiu, ca parinte, unde trebuie sa merg pentru recalcularea pensiei alimentare? si ce acte sunt nevoie. Situatia este urmatoarea: momentan platesc suma care a fost stabilita acum cativa ani, copilul termina facultatea si incepe masterul, de cateva luni am ramas somer si mai am in crestere inca un copil minor.
Răspuns la discuția Partaj
In contractul de vanzare-cumparare suntem trecuti amandoi, nu se precizeasa nimic in legatura cu provenienta banilor. Banii i-am strans atat inainte de casatorie dar si in timpul ei. Eu am chitanta cum am transferat suma de bani in contul sotului (cum ar veni azi, iar a doua zi s-a facut transferul din contul sotului pt apartament). Avem si un copil impreuna.Acum in caz de divort sper ca nu ma trezesc cu valiza intr-o mana si copilul in cealalta :( ramanand lui toata casa. Totusi este luat in timpul casatoriei. Multumesc pentru raspuns
Discuție Partaj
Buna ziua! Impreuna cu sotul am cumparat un apartament, fara rate. Eu am pus 10 mii iar el restul. El lucreaza cu acte in regula, eu la negru am reusit sa strang niste banuti. La plata apartamentuli banii mei i-am transferat in contul lui si el a facut plata imobilului. Intrebarea mea este daca in caz de divort, eu ca sotie am dreptul la imobil? avand in vedere ca este luat in timpul casatoriei.
Buna ziua. As avea o intrebare legata de pensia alimentara: daca termin anul acesta facultatea pana cand mai exact trebuie sa primesc pensie? pana in ziua cand dau licenta? atunci am facultatea incheiata?