avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Activitate dubluionela

Activitate dubluionela

Discuție Acte somaj
Buna ziua,

Imi puteti raspunde va rog la urmatoarea intrebare:

Unul din actele pt primirea ajutorului de somaj este si " acte eliberate de organele financiare teritoriale, din care sa rezulte ca persoana nu realizeaza venituri sau ca realizeaza venituri mai mici decat valoarea ISR".

Din cate stiu eu acest act se elibereaza de la administratia financiara teritoriala printr-o adeverinat de venit . Intrebarea mea este urmatoarea : pe ce perioada ( ani ) trebuie elierata aceasta adeverinta ??? Anul in curs (2015) , ultimii doi ani ( 2014-2015)???

Multumesc anticipat
Discuție acordare somaj
Buna ziua,

Am lucrat 6 ani pe contract pe periooada nedeterminata si mi s-a restructurat postul ( ultima zi lucrata 28 aprilie 2015). Am inceput pe pe 1 iunie sa lucrez pe un contract pe perioada determinata de o luna. Mentionez ca pana pe 1 iunie nu m am inscris la somaj. Dupa 1 iulie (cand n-o sa mai am de munca) mai am dreptul sa ma inscriu la somaj?

Va multumesc
Si daca mi-as face acum viza de flotant pt Bucuresti as putea depue actele de somaj in Bucuresti ? Multumesc
Daca adresa din buletin este de Bacau dar eu am lucrat 6 ani la un angajator din Bucuresti ( locul meu de munca era intr-un birou din Bucuresti ) pot depune actele pt somaj in Bucuresti? Mentionez ca mi s-a desfiintat postul si ca eu NU am viza de flotant in Bucuresti nici un alt tip de act (gen contract de inchiriere pt locuinta in Bucuresti)? Multumesc