Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Acte somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Acte somaj

Buna ziua,

Imi puteti raspunde va rog la urmatoarea intrebare:

Unul din actele pt primirea ajutorului de somaj este si " acte eliberate de organele financiare teritoriale, din care sa rezulte ca persoana nu realizeaza venituri sau ca realizeaza venituri mai mici decat valoarea ISR".

Din cate stiu eu acest act se elibereaza de la administratia financiara teritoriala printr-o adeverinat de venit . Intrebarea mea este urmatoarea : pe ce perioada ( ani ) trebuie elierata aceasta adeverinta ??? Anul in curs (2015) , ultimii doi ani ( 2014-2015)???

Multumesc anticipat
1. Cei de la ANAF stiu ce fel de adeverinta de venituri sa elibereze dac a le spuneti ca este pentru AJOFM.

2. In adeverinta se precizeaza daca si ce fel de venituri profesionale la data eliberarii ei.