avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 770 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Acte somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Acte somaj

Buna ziua,

Imi puteti raspunde va rog la urmatoarea intrebare:

Unul din actele pt primirea ajutorului de somaj este si " acte eliberate de organele financiare teritoriale, din care sa rezulte ca persoana nu realizeaza venituri sau ca realizeaza venituri mai mici decat valoarea ISR".

Din cate stiu eu acest act se elibereaza de la administratia financiara teritoriala printr-o adeverinat de venit . Intrebarea mea este urmatoarea : pe ce perioada ( ani ) trebuie elierata aceasta adeverinta ??? Anul in curs (2015) , ultimii doi ani ( 2014-2015)???

Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:58, 18 Iunie 2015
1. Cei de la ANAF stiu ce fel de adeverinta de venituri sa elibereze dac a le spuneti ca este pentru AJOFM.

2. In adeverinta se precizeaza daca si ce fel de venituri profesionale la data eliberarii ei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Depunere dosar somaj MariaBurcu MariaBurcu In cateva zile expira contractul meu de munca si doresc sa primesc somaj. Ce trebuie sa fac? Multumesc anticipat! (vezi toată discuția)
Indemnizatie de somaj veronicam veronicam Daca o institutie face reorganizare si se desfinteaza unele posturisi se infiinteaza altele dar persoana la care a fost desfinta postul nu are pregatirea ... (vezi toată discuția)