Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Acte necesare pentru indemnizatia de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Acte necesare pentru indemnizatia de somaj

Ce acte trebuie depuse la AJOFM?
S-a discutat recent pe forum

www.avocatnet.ro/content/for...
De ce se cer acte de studii, daca la cuantumul ajutorului de somaj nu conteaza studiile absolvite, ci stagiul de cotizare. Sau am fost informata gresit?
Multumesc!!!
Nu ati fost gresit informata.
Conform pregatirii dvs vi se va gasi un loc de munca.
Buna ziua as avea cateva intrebari daca ma puteti ajuta cu niste raspunsuri as fii foarte recunoscatoare ,sunt anul 1 la Drept ID si as vrea sa stiu daca pot lua somaj in conditiile in care nu am lucrat niciodata,dar in cazul in care fac cerere de intrerupere a studiilor pot primi somaj astept raspuns va rog multumesc mult de tot o zii buna!?
Nu, nu puteti beneficia de indemnizatie de somaj. Trebuia ca in termen de 60 de zile de la absolvirea liceului sa va inscrieti in cautarea unui loc de munca la AJOFM. Presupun ca nu ati facut-o