Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie de somaj

Daca o institutie face reorganizare si se desfinteaza unele posturisi se infiinteaza altele dar persoana la care a fost desfinta postul nu are pregatirea pentru postul nou infiintat poate beneficia de somaj??
Daca aveti perioada de cotizare completa adica 12 luni din ultimele 24 luni calendaristice lucrate cu contract de munca cu norma intreaga, atunci va puteti depune dosarul pentru somaj.
multumesc mult,
si ce acte sunt necesare pentru intocmirea dosarului de somaj
Actele necesare pentru inregistrarea la Agentia de Somaj:

a. Actul de identitate, in original si copie;
b. Actele de studii si de calificare,in original si copie;
c. Adeverinta medicala din care sa rezulte ca persoana este clinic sanatoasa sau apta de munca ori ca are eventuale restrictii medicale;
d. Actele eliberate de organele financiar teritoriale, din care sa rezulte ca persoana nu realizeaza venituri sau ca realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decat valoarea indicatorului social de referinta al asigurarilor pentru somaj si stimularii ocuparii fortei de munca in vigoare;
e. Carnetul de munca, in original si copie;
f. Adeverinta de vechime pentru perioada 01.01.2011 pana in prezent;
g. Adeverinta tip (Anexa 26) pentru somaj, eliberata de angajator.

buan ziua!
am domiciuliul pe tulcea..muncesc in constanta si acum trebuie sa-mi depun actele pentru somaj -se inchide societatea la care munceam..unde trebuie sa-mi depun dosarul? la tulcea sau la constanta - unde am muncit? dar pentru adeverinta precum nu am alte venituri unde trebuie sa merg?
1. - Va inregistrati la AJOFM din judetul in care aveti domiciliul (Tulcea).
- Daca aveti viza de flotant (resedinta) in Constanta va puteti inregistra si la AJOFM Constanta.

2. Adeverinta cu venituri impozabile o solicitati la Administratia fiscala de unde aveti domiciliul (Tulcea).