avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 459 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Inregistrare ajofm
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Inregistrare ajofm

buna ziua, tocmai am absolvit facultatea cu examen de licenta in februarie si doresc sa ma inscriu in evidenta fortei de munca
intrebarile mele unt unde trebuie sa-mi depun dosarul si ce acte trebuie sa contina?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:59, 18 Martie 2013
1. Mergeti sa va inregistrati la Agentia de Somaj de care apartineti cu domiciliul.

2. Actele necesare sunt:

a. Actul de identitate, in original si copie;
b. Actul de absolvire a formei respective de invatamant, in original si in copie;
c. Adeverinta medicala din care sa rezulte ca persoana este clinic sanatoasa sau apta de munca ori ca are eventuale restrictii medicale (de la medicul de familie);
d. Actele eliberate de organele financiar teritoriale, din care sa rezulte ca persoana nu realizeaza venituri sau ca realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decat valoarea indicatorului social de referinta al asigurarilor pentru somaj si stimularii ocuparii fortei de munca in vigoare.


si agentia de somajeste in fiecare oras sau doar in orasele resedinta de judet?
AJOFM are sediul in orasele resedinta de judet .. posibil ca in anumite judete sa aiba puncte de lucru si in alte orase din judet ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj pentru studenti ghinea_bogdan07 ghinea_bogdan07 Buna ziua .Pot beneficia de ajutor de somaj in cazul in care nu am dat licenta fiind student la zi,ce acte trebuiesc sa sa pot face dosarul pentru somaj.Va ... (vezi toată discuția)
Angajare absolvent studii superioare pe subventie jax jax Buna ziua,as dori sa stiu ce acte imi trebuie ca sa ma inscriu in evidenta la somaj si cat dureaza pana sunt efectiv in evidenta. De asemenea,ce acte sunt ... (vezi toată discuția)
Ajutor somaj student parinte4all parinte4all cum pot beneficia de ajutorul de somaj daca am terminat facultatea de asistenti medicali din sibiu dar eu locuiesc in valcea ? (vezi toată discuția)