avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Activitate Marius_gxg

Activitate Marius_gxg

Multumesc
Imi puteti furniza si mie o lege sau hotarare in care pot gasi specificat asta?
Buna ziua,

In blocul in care locuiesc momentan s-a iscat un mic razboi din cauza ca incepand din Noimebrie majoritatea locatarilor au dorit trecerea la sistemul de plata pausal considerand a fi mai avantajos pentru ei.
Eu si inca 2 proprietari (din totalul de 14) am hotarat sa continuam sa platim in baza repartitoarelor, pentru ca nu folosim oricum caldura si nu ni se pare normal sa platim in plus pentru ceva ce nu folosim.
Recent insa ni s-a spus ca trebuie sa trecem cu totii la plata in sistem pausal, ba pentru ca e decizia a 50+1 din locatari, ba pentru ca legea spune ca daca mai putin de 80% din locatatari nu mai platesc conform repartitoarelor atunci toti trebuie sa renunte la ele (legea 233/2004), ba in baza normelor de calcul din 343 /2010 etc.
Motivele invocate sunt diverse pentru ca celor care au trecut acum la pausal li se pare acum ca platesc prea mult si vor intrarea in sistem si a celor cu repartitoare. In legile respective nu am gasit nicaieri mentiunea ca toti locatarii trebuie sa plateasca in functie de cum a hotarat majoritatea, cel putin nu in mod evident pentru mine.
Imi poate spune cineva daca este vreo lege care impune unui proprietar sa plateasca in acelasi sistem cu ceilalti.

Multumesc
Deci daca am inteles eu corect schita pe care am vazut-o este o schita a terenului cu structura de pe ea fara ca aceasta sa fie recunoscuta ca locuinta?
Si in cazul in care nu a avut autorizatie de constructie sau proces verbal de receptie sunt posibile 2 variante:
1)actele pe care le-am vazut eu nu reprezinta cartea funciara
2)actele reprezinta cartea funciara prin urmare trebuie sa existe undeva autorizatia de constructie si procesul verbal de receptie

Daca exista o autorizatie de constructie sau un proces verbal de receptie acestea nu ar trebui sa se gaseasca la primarie?

Multumesc
Buna ziua,

Doresc si eu sa cumpar o casa cu teren prin creditul Prima Casa si am o nelamurie. Casa a fost construita in regim propriu intre 2006 si 2009 dar proprietarul nu are o autorizatie de constructie fizica si nici proces verbal de receptie. In extrasul de carte funciara pe care ni l-a prezentat apare insa schita cu terenul si casa delimitata este mentionata suprafata casei ca spatiu locuibil. Sustine ca s-a interesat la primarie in legatura cu situatia si i-au spus ca locuinta este intabulata si prin urmare este recunoscuta legal.

As dori sa stiu daca exista vreo sansa ca intabularea aceea sa elimine in vreun fel nevoia autorizatiei de constructie sau daca nu, atunci exista vreo posibilitate de a rectifica documentatia astfel incat actele sa devina valide.

Nu ma tem de vreo inselaciune pentru ca oricum toata documentatia va trebui sa treaca si prin notar (ales de noi) si de banca si de fondul de garantare, dar as dori sa stiu din avans ca sa stiu daca ma mai obosesc degeaba.

Multumesc anticipat