avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Activitate 1735m

Activitate 1735m

buna dimineata,
sunt o femeie divortata din 2004,la divort s-a stabilit ca fiul meu sa ramina in ingrijirea si custodia mea ,iar tatal lui sa ii plateasca o pensie lunara de 25% din salariul minim pe economie,si nu scrie nimic despre vizite.eu am permis ca in toti acesti ani ca fiul meu sa isi vada tatal,si acesta sa nu plateasca aproape niciodata pensia stabilita prin lege.Locuind in Spania ,in anul 2011 am deschis de aici,executarea sentintei,ulterior sa intimplat ceva si au arhivat dosarul,acum l-am redeschis,am cerut alt avocat,si trebuie sa imi achite pentru anii 2004-2011,suma de 2500€ cuantumul pensiei alimentare calculate conform legilor romanesti.Fostul meu sot aproape niciodata nu lucreza cu acte,nu tine bani in banca...,si este imposibil ca sa imi plateasca vreodata acesti bani,din martie ,anul in curs,fiul meu in virsta de 16 ani,a plecat sa locuiasca cu el,dar continuind sa fie in custodia mea,in iulie implineste 17 ani,dar nici de scoala nu se tine,face ce vrea el,nu imi spune nici unde locuieste,imi pare rau pentru el,pentru ca nu vrea sa ma asculte,eu mai am doua fetite,una de 3 ani ,si cealalta de 2 ani,asa ca nu pot sa il urmaresc pe el ,sper doar sa isi dea seama cu timpul de actele sale.
va multumesc anticipat!
va multumesc f.mult,din cite mi-am dat seama,e aproape imposibil sa obtin schimbarea numelui,eu cu el nu comunic,si exista un ordin de restrictie(nu se poate apropia de mine,nici comunica) pe o perioada de 3 ani.pot opta pentru revenirea la numele avut anterior?-al tatalui meu?,pentru ca numele actual este "minciuna"-e un pic cam deosebit!-se poate invoca acest motiv?
va multumesc,
mirela minciuna
buna ziua,
as dori sa stiu cum imi pot schimba numele dobindit prin casatorie,pe care ulterior l-am pastrat dupa divort cu acordul fostului sot.numele este MINCIUNA
.
Momentan locuiesc in strainatate,nu pot veni,si nici nu am pe nimeni in tara care sa ma reprezinte,ce pot sa fac?,si cam cit m-ar costa totul?,daca e posibil sa reusesc,se poate opta pentru oricare" NUME" ales,ori trebuie neaparat sa fie din familia parintilor mei?
va multumesc anticipat!

mirela minciuna