avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Activitate amx2103

Activitate amx2103

O firma obtine venituri doar in primul an de 400000 lei iar in anii II si III nu mai obtine venituri (lucrarile & serviciile pe care le presteaza se vor derula pe durata a trei ani dar intreaga plata pentru ele se va primi in primul an). Daca in primul an firma cheltuieste 150000 pentru achizitii de echipamente si salarii poate ca restul de 250000 lei sa ii pastreze in firma pentru anii urmatori astfel incat: in anul doi sa foloseasca 75000 pentru achizitii si salarii si 50000 pentru dividende si la fel si in anul trei? Cum se plateste impozitul in fiecare dintre cei trei ani in acest caz - se poate ca in primul an sa nu se plateasca impozit pe profit deloc iar in anii II si III sa se plateasca impozit pe profit doar pentru fiecare din cei 50000 lei? Multumesc!
pt intrebarea 1 am inteles si cred ca este aproximativ la fel si pentru intrebarea 2, dar am inteles ca ce as fi vrut este de fapt altceva:

Vreau sa realizez un proiect in cadrul caruia sa prestez niste servicii in cadrul unei firme proprii pe care o voi infiinta. Cum as putea sa fac astfel incat sa obtin finantare pentru proiectul meu de la o alta firma sau persoana fizica (mentionez ca aproximativ 80 % din suma necesara este pentru achizitia unui echipament, iar restul pt software si asigurarea echipamenului) iar finantatorul sa nu aiba alt obligatii fata de terti si sa nu participe la alte cheltuiei ale firmei iar in cazul in care firma mea obtine profit din activitate atunci si finantatorul sa aiba un procent din acest profit iar in cazul in care nu se va obtine profit sa pot inchide firma iar prin vanzarea echipamentului sa ii returnez doar sumele astfel obtinute finantatorului fara alte probleme.
Probabil ca am putea deveni asociati in cadrul firmei pe care o voi infiinta dar in cazul in care nu doreste sa fie implicat la acest nivel cred ca asocierea in participatiune ar fi o optiune.
O alta varianta ar fi un imprumut in care finantatorul sa imprumute firma fara dobanda dar in acest caz cum as putea sa-i ofer o parte a eventualului profit sau in cazul in care nu va exista profit cum voi face sa ii returnez banii dupa vanzarea echipamentului?
Ce alte variante as mai avea bune atat pentru mine cat si pentru el?!
Va multumesc!
In cazul unei asocieri in participatiune intre doua entitati private (doua firme sau o firma si o persoana fizica) in care o firma va presta anumite servicii iar cealalta (sau persoana fizica) va finanta mijloacele necesare activitatii as dori sa imi lamuresc cateva aspecte:
1. in cazul obtinerii de profit acesta va fi realizat de firma prestatoare de servicii dar cum se va face impartirea profitului si catre firma (persoana fizica) din asociere care a facut investitia initial si cum se va rezolva contabil si fiscal acest lucru?
2. in cazul in care dupa un anumit timp asociarea nu va obtine profit ..se poate stabili in contractul initial de asociere in participatiune ca firma (persoana fizica) care a realizat investitia sa primeasca inapoi doar sumele de bani care se pot recupera prin vanzarea echipamentelor achizitionate initial de cealalta firma si utilizate la prestarea serviicilor ? In acest caz cum se va proceda fiscal si contabil la inchiderea activitatii de catre firma prestatoare de servicii ( vanzarea echipamentelor folosite si cedarea sumelor de bani rezultate catre firma investitoare initiala)?
Va multumesc!