avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Activitate bl79

Activitate bl79

Buna ziua,

Colegul meu are o problema : parintii divortati de aproape 20 de ani, nu au facut partajul. Tatal vrea sa ii lase partea lui ( 50 % ) dintr un apartament mamei sale. Cum pot proceda ? Ce acte trebuiesc facute ? Multumesc !
Răspuns la discuția Succesiune
Tatal meu a decedat in urma cu aproximativ 7 ani. Se mai poate face ceva in acest caz ?
Răspuns la discuția Succesiune
Va multumesc pentru raspunsuri ! Mostenirea ar consta intr o casa, un restaurant micut si, poate o suma de bani. Daca in timpul vietii, tatal meu a trecut bunurile sale pe numele sotiei ( ma gandesc acum si la asta ), presupun ca nu mai am vreo sansa de a obtine ceva.
Discuție Succesiune
Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns pentru urmatoarea problema : tatal meu natural a decedat in urma cu cativa ani. Parintii mei au fost divortati, el recasatorindu se aproape imediat dupa divort cu o alta doamna, care avea doi copii. Ma intereseaza urmatoarele :
1. Eu, ca singur copil natural, am vreun drept la mostenirea lasata de el ?
2. Daca a existat un testament ( pentru ca in acest moment nu stiu ), se poate ataca ?
3. Exista un termen de prescriere a perioadei in care se poate face succesiunea ?
Va intreb aceste lucruri, pentru a nu cheltui foarte multi bani, daca as avea numai de pierdut. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri !