avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 279 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte necesare donatie sau v-c apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte necesare donatie sau v-c apartament

Buna ziua,

Colegul meu are o problema : parintii divortati de aproape 20 de ani, nu au facut partajul. Tatal vrea sa ii lase partea lui ( 50 % ) dintr un apartament mamei sale. Cum pot proceda ? Ce acte trebuiesc facute ? Multumesc !
Cel mai recent răspuns: legalmgm , utilizator 11:36, 4 Iunie 2015
Buna ziua,
1. Tatal poate sa faca o donatie sau un act de vanzare cumparare. Pot merge la notar sa le intocmeasca.
2. Se poate ca mama sa solicite iesirea din indiviziune si tatal sa renunte la partea ce i se cuvine.
Ultima modificare: Joi, 4 Iunie 2015
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Actele necesare"
a. actul de identitate în original şi în copie.
b. certificatul de căsătorie sau sentinţa de divorţ, în original şi în copie.
c. actele de proprietate, în original şi în copie.
d. documentaţia cadastrală şi încheierea de întabulare
e. extrasul de carte funciară pentru vânzare.
f. certificatul fiscal pentru vânzare.
g. pentru imobilele care sunt apartamente de bloc, este necesară şi adeverinţa eliberată de Asociaţia de Proprietari.
h. certificatul energetic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vreau sa vand apartamentul manmanel manmanel Am cumpărat acest apartament in septembrie 2012 si acum ne-am hotărât sa-l vindem. Întrebarea mea este: este valabila documentatia cadastrala de la ... (vezi toată discuția)
O situatie delicata mirelina123 mirelina123 Buna ziua! In urma partajului succesoral benevol s-a stabilit cota parte a fratelui nostru vitreg iar eu si sora mea am ramas in indiviziune cu casa ... (vezi toată discuția)
Dezmembrare pe orizontala pompagiu pompagiu Care ar fi pasii legali pentru separarea pe orizontala a unui imobil,in speta parterul unei vile +curtea din fata afernta, dezmembrat din vila P+1+M ? (vezi toată discuția)