avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 181 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Vreau sa vand apartamentul
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Vreau sa vand apartamentul

Am cumpărat acest apartament in septembrie 2012 si acum ne-am hotărât sa-l vindem. Întrebarea mea este: este valabila documentatia cadastrala de la cumpărarea apartamentului din 2012 sau trebuie sa fa c alta ceea ce înseamnă costuri suplimentare si mult timp prețios pierdut ?Va mulțumesc, daca ma poate ajuta cineva !
Cel mai recent răspuns: BEJENARU PETRU , Expert judiciar 08:01, 21 Ianuarie 2015
Este valabila documentatia
Puteti solicita extras de carte funciara pentru a dovedi ca asupra bunului imobil nu exista restrictii la instrainare si nu sunt notate sarcini
Mulțumesc pentru răspuns, mai liniștit.

Acte necesare necesare vanzarii unui apartament:
a. actul de identitate în original şi în copie.
b. certificatul de căsătorie sau sentinţa de divorţ, în original şi în copie.
c. actele de proprietate, în original şi în copie.
d. documentaţia cadastrală şi încheierea de întabulare.
e. extrasul de carte funciară pentru vânzare.
f. certificatul fiscal pentru vânzare.
g. pentru imobilele care sunt apartamente de bloc, este necesară şi adeverinţa eliberată de Asociaţia de Proprietari.
h. certificatul energetic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte necesare donatie sau v-c apartament bl79 bl79 Buna ziua, Colegul meu are o problema : parintii divortati de aproape 20 de ani, nu au facut partajul. Tatal vrea sa ii lase partea lui ( 50 % ) dintr un ... (vezi toată discuția)
Lipsa dosar cadastral mireamirela mireamirela Buna ziua! Cum se poate proceda pentru vanzarea unui apartament, pentru care dreptul de proprietate este deja intabulat in cartea funciara colectiva si ... (vezi toată discuția)
Actele obligatorii care se ofera cumpărătorului unui apartament ... gavroche83 gavroche83 Va salut! Dupa un proces extrem de anevoios am ajuns la sfarsit! Am reusit sa semnam contractrul de vanzare cumparare a unui apartament! Cred ca a fost ... (vezi toată discuția)