avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 967 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters361468

Activitate ContSters361468

Răspuns la discuția Poprire fara somatie
Va multumesc pentru raspuns. Dar totusi, nimeni nu poate stopa aceste abuzuri?? Nu era normal sa fie o adresa cu cheltuielile de excutare definitiva? Ce cheltuieli mai apar dupa???? In conditiile acestea ar putea apare inca si inca o adresa??? Dosarul poate tine pana ies la pensie? sa platesc la infinit????
Răspuns la discuția Poprire fara somatie
Va multumesc pentru raspuns. Deci ceva e in neregula. Daca imi puna in brate hartia prin care ies datoare cu inca 550 ? ce fac? refuz sa o primesc? depun contestatie chiar la birou la executor? Plec cu adresa si fac copie ? chiar nu stiu cum sa reactinez .
Va rog sa ma ajutati. Am avut poprire pe salariu incepand cu noiembrie 2014 si am achitat pana in luna februarie 2015. Adresa cu cheltuielile de executare urma sa primesc dupa achitarea creantei de 1,903.42 lei. Adresa cu cheltuielile de excutare am primito in luna mai abia. Le-am platit si pe aceste, pe 10 august a fost ultima plata facuta, Eu cred ca la o datorie de 1,903,42 , cheltuielile de executare de 1,378.06 sunt exagerate. Dar macar de ar fi atat. Am platit si m-am dus la biroul domnului executor si am cerut adresa oficiala cum ca am achitat datoria si sa imi incheie dosarul. Am avut o mare surpriza, chiar aproape ca mi s-a facut rau cand mi-a zis ca mai am de platit 550 de lei. Am refuzat sa cred si mi-a spus sa-l las pana a doua zi sa refaca calculul , sa verifice mai bine si ma suna sa vin a doua zi. A trecut o saptamana si nu m-a sunat nimeni. Azi am sunat eu si mi-a spus ca n-au avut numarul meu de telefon . Bun , am cerut sa vin in audienta si m-au programat peste alta saptamana, adica pe 31 august. E normal sa astept atata sa incheie dosarul??? Adresa cu cheltuielile de executare am asteptatao 3 luni. Tin sa precizez ca eu am insistat cu telefoanele sa primesc adresa oficiala.E normal sa mai apara alta datorie daca am adresa cu cheltuielile de executare? Am platit atat cat scria in adresa. De ce nu a fost suma de la inceput trecuta in adresa, de ce au aparut alti 550???? Ma intelegeti???
runcan a scris:

3. pentru creanţele în valoare de peste
1.000 lei, dar până la 50.000 lei inclusiv,
onorariul minim este de 75 lei plus un
procent de 2% din suma care depăşeşte
1.000 lei din valoarea creanţei ce fac
e
obiectul executării silite;
a) pentru creanţele în valoare de
până la 50.000 lei inclusiv, onorariul
maxim este de 10% din suma
reprezentând valoarea creanţei ce
face obiectul executării silite;


Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Din ceea ce am copat mai sus , (Ordin MJ 2550 C/2006) inteleg ca este vorba despre onorariul executorului judecatoresc? iar cheltuielle de executare silita Inseamna altceva?
Din Legea 188/200 dau copy si va intreb eu unde ma regasesc??

a) pentru creantele in valoare de pana la 50.000 lei inclusiv, onorariul maxim este de 10% din suma reprezentand valoarea creantei ce face obiectul executarii silite;

la o datorie de 1900 de lei? repet , achitata in perioada noiembrie 2014- febr.2015 . am cerut insistent executorului sa trimita adresa oficiala cu cheltuielile de executare si abia saptamana aceasta am primit adresa din care reiese ca am de achitat 1378 lei.
Este normal sa primesc adresa abia dupa 3 luni Eu mi-as fi putut permite sa platesc cei 1900 de lei abia la 3 luni de la instiintarea popririi>???

Va multumesc! Toate cele bune!


Buna ziua! Revin si va rog sa ma lamuriti si pe mine!!
3. pentru creanţele în valoare de peste
1.000 lei, dar până la 50.000 lei inclusiv,
onorariul minim este de 75 lei plus un
procent de 2% din suma care depăşeşte
1.000 lei din valoarea creanţei ce fac
e
obiectul executării silite;
a) pentru creanţele în valoare de
până la 50.000 lei inclusiv, onorariul
maxim este de 10% din suma
reprezentând valoarea creanţei ce
face obiectul executării silite;


Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Din ceea ce am copat mai sus , (Ordin MJ 2550 C/2006) inteleg ca este vorba despre onorariul executorului judecatoresc? iar cheltuielle de executare silita Inseamna altceva?
Din Legea 188/200 dau copy si va intreb eu unde ma regasesc??

a) pentru creantele in valoare de pana la 50.000 lei inclusiv, onorariul maxim este de 10% din suma reprezentand valoarea creantei ce face obiectul executarii silite;

la o datorie de 1900 de lei? repet , achitata in perioada noiembrie 2014- febr.2015 . am cerut insistent executorului sa trimita adresa oficiala cu cheltuielile de executare si abia saptamana aceasta am primit adresa din care reiese ca am de achitat 1378 lei.
Este normal sa primesc adresa abia dupa 3 luni Eu mi-as fi putut permite sa platesc cei 1900 de lei abia la 3 luni de la instiintarea popririi>???

Va multumesc! Toate cele bune!

Multumesc pentru raspuns. Dar ceva nu este in regula daca la o datorie de 1900 lei, am de platit cheltuieli de execuare silita in valoare de 1378 lei. Datoria a fost achitata din luna februarie si abia acum am primit adresa cu cheltuielile de executare . Institutia la care lucrez a virat 1/3 din salariu si datoria de 1900 de lei a fost achitata in totalitate in februarie. Totusi este foarte mult. Se poate face o contestatie?
as dori sa stiu cat revine taxa cu cheltuielile de executare silita la o creanta de 1900 de lei? va rog tare mult.