avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire fara somatie
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire fara somatie

Va rog sa ma ajutati. Am avut poprire pe salariu incepand cu noiembrie 2014 si am achitat pana in luna februarie 2015. Adresa cu cheltuielile de executare urma sa primesc dupa achitarea creantei de 1,903.42 lei. Adresa cu cheltuielile de excutare am primito in luna mai abia. Le-am platit si pe aceste, pe 10 august a fost ultima plata facuta, Eu cred ca la o datorie de 1,903,42 , cheltuielile de executare de 1,378.06 sunt exagerate. Dar macar de ar fi atat. Am platit si m-am dus la biroul domnului executor si am cerut adresa oficiala cum ca am achitat datoria si sa imi incheie dosarul. Am avut o mare surpriza, chiar aproape ca mi s-a facut rau cand mi-a zis ca mai am de platit 550 de lei. Am refuzat sa cred si mi-a spus sa-l las pana a doua zi sa refaca calculul , sa verifice mai bine si ma suna sa vin a doua zi. A trecut o saptamana si nu m-a sunat nimeni. Azi am sunat eu si mi-a spus ca n-au avut numarul meu de telefon . Bun , am cerut sa vin in audienta si m-au programat peste alta saptamana, adica pe 31 august. E normal sa astept atata sa incheie dosarul??? Adresa cu cheltuielile de executare am asteptatao 3 luni. Tin sa precizez ca eu am insistat cu telefoanele sa primesc adresa oficiala.E normal sa mai apara alta datorie daca am adresa cu cheltuielile de executare? Am platit atat cat scria in adresa. De ce nu a fost suma de la inceput trecuta in adresa, de ce au aparut alti 550???? Ma intelegeti???
Spuneti-i ca ii faceti reclamatie la Corpul Executorilor Judecatoresti. Veti vedea ca se calmeaza.
Va multumesc pentru raspuns. Deci ceva e in neregula. Daca imi puna in brate hartia prin care ies datoare cu inca 550 ? ce fac? refuz sa o primesc? depun contestatie chiar la birou la executor? Plec cu adresa si fac copie ? chiar nu stiu cum sa reactinez .
Faptul ca refuzati sa primiti adresa respectiva, nu va ajuta cu nimic, opoate trimite prin posta,ptr.suma de 550 ROn trebuie sa prezinte un calcul si, daca este cazul incheiere de incuviintare a executarii, contestatia la executare se depune la instanta de executare,nicidecum la executor.
dl. Runcan, eu unul mi-am pierdut jobul din cauza unei situatii similare, oricum nu sunteti singurul care trece prin asemenea situatii. Este un executor care nu doar ca m-a executat pe muteste, dar a bagat o taxa de executare de 3000 de lei pe care tot eu trebuie sa o platesc, de parca eu ma execut pe mine insumi, plus ca taxa postala de instiintare ulterioara executarii (adica dupa vre-o doua luni), a fost de 45 de lei. Nici la curierat in regim de urgenta nu se plateste suma asta, iar cand l-am contactat telefonic, a inceput sa ma ijure, sa zbiere si sa ma ameninte ca va face tot posibilul sa ma bage in puscarie si sa ma lase in fundul gol. Se pare ca pana acum a reusit sa ma lase fara un job de 1500 euro net lunar + beneficii aferente (casa si masina) pentru o suma execrabila de cateva mii de lei pe care oricum i-as fi platito, pentru ca orice datorie trebuie platita. Imi pare rau sa va dezamagesc, dar degeaba faceti contestatie si plangere la tribunal, nu veti rezolva nimic, ba mai rau, veti pierde timp, bani si va veti imbolnavi de nervi. Pe dvs.scrie "platitor-dator-vandut" ca si pe multi altii care sunt in astfel de situatii.
Va multumesc pentru raspuns. Dar totusi, nimeni nu poate stopa aceste abuzuri?? Nu era normal sa fie o adresa cu cheltuielile de excutare definitiva? Ce cheltuieli mai apar dupa???? In conditiile acestea ar putea apare inca si inca o adresa??? Dosarul poate tine pana ies la pensie? sa platesc la infinit????

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme urgente cu executorul leus leus Am solicitat executorului judecatoresc care a dispus poprirea contulurilor mele, xerocopii dupa dosar.Acesta in cele din urma a accepatat, (desi a refuzat sa ... (vezi toată discuția)
Datorie prescrisa ? dod1 dod1 Buna , Am si eu o intrebare . AM facut un imprumut pe 10 ani de la European Bank acum 8-9 ani . Am platit ratele timp de 2 ani dupa care au urmat numai ... (vezi toată discuția)
Executare silita de catre societate de leasing florynela florynela Buna ziua, Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat. Pentru o datorie de 5000 lei adica aproape 65 de zile intarziere la plata, societatea de leasing face cerere ... (vezi toată discuția)